مهمترین تاثیرات قرص cla بر چربی سوزی چیست؟

54
به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

قرص cla شامل CLA یا لینولئیک اسید کونژوگه (سی ال ای) یکی از ایزومرهای لینولئیک اسید است. این بدین معناست که دارای تغییری جزئی در ساختار مولکولی به دلیل تغییر در وظایف مواد غذایی می‌باشد. این یکی از اسیدهای چربی آزاد می‌باشد که به طور طبیعی در گوشت و مواد لبنی وجود دارد و توسط بدن تولید نمی‌گردد.

بنابراین باید از طریق رژیم غذایی تامین شود. CLA برای اولین بار در سال 1978 توسط دکتر مایکل پاریزا و در حین مطالعه عصاره گوشت در دانشگاه ویسکانسین مادیسون کشف شد. نسخه صنعتی CLA یکی از برترین مکمل های CLA می‌باشد. از روغن کافشه تهیه می‌شود که منبع مناسبی از لینولئیک اسید می‌باشد. قرص cla اولین محصول پرفروش جهان بوده و تحقیقات بسیاری بر روی آن انجام گرفته شده است.

ما در این مقاله سلامت سنتر این قرص را بررسی میکنیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

قرص cla چيست؟

در بدن بعضی اسیدهای چرب مضر هستند و بعضی ها برای عملکرد درست بدن کمک می کند. (CLA (Conjugated Linoleic Acid از این نوع چربی‌ها به حساب می‌آید. که برای تولید انرژی و در جهت عملکرد بدن تأثیر می‌گذارند.

CLA در واقع به خانواده‌ای از ایزومرهای لینولئیک اسید گفته می‌شود. سیستم این اسید چرب به یک خانواده گیرنده سیگنال دخیل است. که در عملکردهای بدن به ویژه متابولیسم (سوخت و ساز) مرتبط است و باعث چربی سوزی می‌شود.

کاربردهای مصرف قرص cla

مکمل CLA باعث افزایش متابولیسم برای تولید حداقل مقدار انرژی موردنیاز برای عملکرد بدن میگردد. همچنین باعث کاهش مقدار دریافت غذا (احساس سیری)، افزایش اکسیداسیون اسید چرب در بافت چربی زیرپوستی، تحریک شکستن و مهار تولید چربی، افزایش مصرف انرژی، کاهش بهره تنفسی می‌شود.

cla بهترین قرص چربی سوز شکم و پهلو

یکی از کاربردهای قرص cla کاهش وزن و لاغری است. نتایج تحقیقات در مورد مکمل cla مبنی بر این است که مصرف اسید لینوئیک برای کاهش وزن موثر است. به این شکل که بر  کاهش جذب چربی توسط بدن و شکستن سلولهای چربی و دفع آنها از بدن موثر است.

قویترین قرص لاغری cla

قرص cla با کاهش جذب چربی ها در سلول ها به عنوان پرمصرف ترین قرص لاغری نام برده می شود. از جذب چربی های غذایی جلوگیری می کند و چربی بدن کاهش و میزان عضلات را افزایش میدهد. موجب افزایش سوخت و ساز بدن و تجزیه چربی می گردد.

افزایش انرژی با قرص لاغری گیاهی

این قرص باعث افزایش سوخت و ساز بدن می گردد. بافت های چربی اضافی موجود در بدن را می شکند و آن ها را به انرژی تبدیل می کند. همچنین با کاهش اشتهای کاذب سبب چربی سوزی شده و مانع از جذب چربی های جدید در بدن می گردد. توجه داشته باشید که برای اثربخشی بهتر این مکمل لاغری نوشیدن آب زیاد الزامی است.

قرص CLA یا قرص لینولئیک اسید دوگانه مکمل غذایی است که در واقع یک نوع اسید چرب از خانواده امگا 6 محسوب می شود.

فواید قرص cla بر لاغری چیست؟

قرص CLA روی ترکیب بندی بدن را با کاهش چربی بدن و نگهداری حجم ماهیچه‌ای تغییر می‌دهد. CLA این کار را به چهار طریق انجام می‌دهد:

  • افزایش حجم عضلانی را در پی خواهد داشت
  • به کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب کمک خواهد کرد
  • برای مبتلایان به دیابت مفید است
  • موثر در تناسب اندام خواهد بود
  • متابولیسم را بهبود می بخشد

قرص CLA یک محصول چربی سوز بدون کافئین می باشد. یکی از دلایل خرید این فرآورده همین نداشتن کافئین است. این محصول همانند محصولات دارای کافئین عمل نمی‌کند. به همین خاطر بسیاری از افراد از این محصول برای سوزاندن چربی‌ها و رسیدن سریع به نتایج استفاده می‌کنند.

تاثیر قرص cla بر سلامت کلی بدن

مطالعات انسانی انجام شده در مورد قرص cla محدود است. اما مطالعات حیوانی بر روی این مکمل بیشتر انجام شده است. برخی از نتایج بدست آمده مثل کاهش چربی بدن و در برخی افزایش توده عضلانی را نشان می دهد.

در تعدادی از مطالعات که بیشتر آن‌ها مطالعات حیوانی هستند، نشان داده شده است که افرادی که به طور طبیعی CLA بیشتری از طریق مواد غذایی دریافت می‌کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به بعضی بیماری‌هایی مثل سرطان و دیابت نوع 2 هستند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی نیز در این افراد کاهش می‌یابد. برای اثبات این ادعاها نیاز به مطالعات انسانی بیشتری وجود دارد.

چرا بدنسازان از cla استفاده میکنند؟

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که فواید مکمل CLA روی افراد ورزشکار بیشتر از افراد کم تحرک است. از قرص CLA اغلب به عنوان مکمل چربی سوز در بدنسازی استفاده می‌شود. جزئی از ترکیب‌های همیشگی بدنسازان است و در دسته چربی سوزهای غیر محرک و مجاز می‌باشد. در دنیای فیتنس و ورزشکاران این مکمل به چربی سوزی که باعث تخریب بافت عضلانی نمی‌شود شهرت دارد.

طریقه مصرف قرص cla

در صنعت مکمل CLA از تغییر شیمیایی گیاه گل‌رنگ و روغن آفتابگردان یا روغن کافشه تولید می‌شود. این CLA با CLA موجود در مواد غذایی متفاوت است. مکمل سی ال ای به صورت کپسول‌های ژله‌ای یک تا سه بار در روز مصرف می گردد.

کپسول های cla در دوز های 1000 میلی گرم تا 1300 میلی گرم متغیراست. در محصولات فرمولی به صورت پودر و یا به صورت شربت وجود دارد.

میزان مصرف روزانه قرص cla

میزان مصرف قرص روزانه بین 3 تا 6 گرم توصیه می گردد. اگر به منظور کاهش وزن و لاغری استفاده می گردد، مصرف 3 گرم در روز الزامی است. مصرف بیشتر از 6 گرم در روز آسیب های جدی و جبران ناپذیر را برای افراد به همراه دارد.

بهترین زمان مصرف قرص cla

بهترین زمان مصرف قرص cla قبل یا همراه وعده غذایی اصلی می باشد. بهتر است که هر بار مصرف هم حدود 800 تا 1000 میلی گرم باشد.

cla چقدر طول می کشد تا اثر کند؟

این مکمل به مدت 6 تا 12 ماه منجر به بهبود عضلات و کاهش وزن در افراد می گردد. بازه زمانی اثربخشی این مکمل حداقل 6 ماه است، نباید توقع تاثیرات زود هنگام را داشته باشیم .

با cla چقدر می توان وزن را کاهش داد؟

تحقیقاتی روی یک گروه از افراد و استفاده دوز مساوی به همراه سبک زندگی مشابه انجام گردید. به این ترتیب که طی 3 ماه از این مکمل استفاده گردیده. از آنها خواسته شده بود که هیچ تغییری در سبک زندگی و رژیم غذایی خود در این مدت اعمال نکنند.

نتایج بدست آمده به این شکل بود که در حدود 17 تا 21 درصد کاهش چربی داشتند. وزن آنها هم از 70 به 68 کیلوگرم کم شده بود.

آیا قرص cla بدون ورزش تاثیر دارد؟

همانطور که پیش تر به تاثیر گذاری بسیار کم قرص cla بر کاهش وزن اشاره شد. ولی باید توجه داشت که مصرف این مکمل در کنار رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی می تواند باعث کاهش وزن و چربی سوزی گردد.

این مکمل باعث ایجاد یک سری واکنش های بیوشیمیایی که منجر به افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن می گردد. در مقابل این مکمل سبب افزایش رشد عضلانی می شود. همانطور که میدانید عضلات به طور متابولیک در حال فعالیت هستند. این افزایش عضلات به معنی کالری سوزی بیشتر بدن است.

عوارض قرص cla چيست؟

هر نوع مواد غذایی وقتی به صورت مکمل صنعتی دریافت میگردد. ممکن است را افراد مضر باشد و دارای عوارض باشد. مطالعات نشان داده‌اند که دوزهای بالای این مکمل برای بدن دچار عارضه می کند. با کاهش چربی زیرپوستی باعث افزایش چربی در کبد می‌شود که می‌تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به سندروم متابولیک یا دیابت قرار دهد.

دیگر عوارضی که ممکن است پیش آید شامل:

  • همچنین با اینکه قرص CLA چربی بدنی را کاهش می‌دهد می‌تواند باعث ایجاد التهاب و کاهش HDL (کلسترول مفید بدن) شود.
  • اگر مصرف قرص CLA همراه با رژیم غذایی نباشد می‌تواند باعث مقاومت انسولینی و هیپر گلایسمی (افزایش قند خون) در فرد شود.
  • عوارض جانبی کم اهمیت‌تری مثل تهوع، استفراغ، اسهال و درد معده را نیز می‌تواند ایجاد کند.
اگر مصرف قرص CLA همراه با رژیم غذایی نباشد می‌تواند باعث مقاومت انسولینی و هیپر گلایسمی (افزایش قند خون) در فرد شود.

کدام مواد غذایی غنی از cla است؟

اسید لینولئیک قسمت اعظم اسیدچرب امگا 6 است که در روغن‌های گیاهی بیشتر یافت می شود. بدن انسان نمی‌تواند CLA را تولید کند و باید از طریق مواد غذایی آن را دریافت کند.

منابع اصلی CLA در رژیم غذایی از غذاهای حیوانی مثل فراورده‌های گاو، گوسفند، بز (محصولات لبنی یا گوشت آن‌ها) است که هرچه این حیوانات گیاهان سبز بیشتری مصرف کنند این اسیدچرب در بدن آن‌ها بیشتر تجمع می‌یابد.

آیا cla تداخل دارویی ایجاد میکند؟

به دلیل تاثیر CLA بر متابولیسم گلوکز و مقدار چربی می تواند با داروهای کاهنده قند خون و چربی خون تداخل داشته باشد.

هشدارهای پیش از مصرف cla

شخصاٌ فکر نمی‌کنم از دست دادن چند کیلو از وزن بدن ارزش این را داشته باشد که خطر ابتلا به بیمارهای مختلف را به جان بخریم. اما اگر هنوز برای مصرف این مکمل اصرار دارید یا تحت نظر مربی آن را دریافت می‌کنید.

بهتر است که به طور منظم آزمایش خون دهید. عملکرد کبد و سایر ارگان‌های بدن را تحت نظر پزشک قرار دهید تا به بدن خود آسیب نزنید.

سوالات متداول

آیا cla اشتها را افزایش می دهد؟

همانطور که در بالاتر هم اشاره شد، قرص cla باعث کاهش اشتها و کاهش وزن میگردد.

چه مدت می توان cla مصرف کرد؟

با توجه به تحقیقات انجام شده روند تاثیرقرص cla در 6 ماهه اول افزایشی است. در ادامه ثابت می ماند و به جایی می رسد که این روند کاهش پیدا می کند متوقف می شود. این تحقیق برای مصرف در طول دو سال است و مصرف بیشتر از زمان در دسترس نیست. از طرفی هم مصرف این قرص به مدت طولانی عوارض جدی برای سلامتی بدن دارد.

کلام پایانی

داشتن اندام ایده آل بسیار خوب است اما هر چیزی قیمتی دارد. با توجه به عوارض ناشی ازمصرف مکمل‌ها به بیمار شدن و عواقب آن نمی‌ارزد. راه‌های بهتری مثل رعایت رژیم‌های غذایی تحت نظر متخصصین تغذیه و انجام تمرینات ورزشی وجود دارد. مصرف این قرص در کنار فعالیت بدنی مفید میباشد.

منبع CLA
از طريق سلامت سنتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.