دارو افزایش قد- تاثیر شگفت انگیز دارو افزایش قد؛ واقعیت یا رویایی شیرین؟ – سلامت سنتر

به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 30 میانگین: 3.3]

بسیاری از افراد رویای بلند قد شدن را در سر خود می پرورانند. همین تمایل شدید مردم به بلند قد شدن است که شرکت های داروسازی را به ساخت دارو افزایش قد ترغیب می نماید. اما راز بلند قد شدن چیست؟! آیا واقعا قرص افزایش قد تاثیری دارد؟ چگونه می توانیم قد خود را بلند کنیم؟ اصلا چه چیزهایی باعث کوتاهی قد ما می شود؟

با سلامت سنتر همراه شوید تا پرده از حقایق این موضوع برداشته و به تمامی سوالات شما پاسخی منطقی دهیم.

برای افزایش قد چه کنیم؟

فاکتورهای مختلفی در افزایش قد شما دخالت دارند. اینطور به نظر می رسد که در حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد عامل ژنتیک و ۲۰ تا ۴۰ درصد عوامل محیطی مانند تغذیه در میزان رشد قدی شما سهیم خواهند بود.

عوامل محیطی همانند رژیم غذایی مناسب، خواب کافی و ورزش می تواند به بهبود روند رشد شما کمک کنند.

 دارو افزایش قد تنها برای برخی از موارد خاص و تنها در سنین رشد می توانند مصرف شوند. پس بهترین کار این است که سبک زندگی سالم خود را حفظ کرده و با عامل ژنتیک خود کنار بیایید.

 اگر مشکل میزان ترشح هورمون رشد داشته، به سوء تغذیه دچار شدید و یا از بیماری خاصی که جلوی رشد شما را می گیرد رنج می برید، حتما به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

چه چیزهایی باعث کوتاهی قد میشود؟

سن، نژاد، ژن خانوادگی و عوامل محیطی می تواند مانع از بلند قد شدن شما شوند. سوء تغذیه و برخی مشکلات ژنتیکی مانند آکندروپلازی باعث می شوند، کوتاه قد بمانید.

آکندروپلازی نوع خاصی از اختلال ژنتیکی به شمار می آید که موجب  کوتولگی فرد می شود.

کوتاهی قد متناسب (PSS) زمانی اتفاق می افتد که فرد جسه کوچکی دارد، اما تمامی قسمت های بدنش اندازه ای نرمال و متناسب دارند. در کوتاه قدی نامتناسب (DSS)، ممکن است برخی از اندام ها در مقایسه با تنه کوچک باشند.

اگر کوتاهی قد از کمبود هورمون رشد (GH) ناشی گردد، درمان GH در سنین مناسب، در اکثر موارد می تواند رشد را تقویت کرده و نتایج خوبی در پی داشته باشد.

کوتاهی قد در کودکان
تنها اگر هورمون رشد فرزندتان کمتر از حد طبیعی بود از داروی آن استفاده کنید.

آیا داروی افزایش قد وجود دارد؟

در سال ۲۰۰۳، سازمان غذا و دارو آمریکا FDA اجازه استفاده از هورمون رشد انسانی برای آن دسته از كودكانی كه قد آنها پایین تر از حد طبیعی باشد را صادر کرد. اینگونه داروها شاید عوارض کوتاه مدت خاصی نداشته باشند اما در بلند مدت می توانند مشکلات جدی به وجود بیاورند. از همین رو تنها با نظر متخصصی مجرب و در صورت نیاز به سراغ آنها بروید.

نتایج یک مطالعه جدید منتشر شده در JAMA Pediatrics نشان داده است که متفورمین، دارویی که به طور معمول برای کنترل متابولیسم قند تجویز می گردد می تواند به افزایش قد کودکان کمک کند. برخلاف HGH، متفورمین خطر سرطان را افزایش نمی دهد.

اگرچه میزان افزایش قد متفورمین در این مطالعه متوسط ​​است – به طور متوسط ​​یک سانتی متر، اما متخصصان می گویند با ادامه مصرف دارو، کودکان می توانند با گذشت زمان افزایش قد بیشتری پیدا کنند.

همچنین محققان گزارش دادند، تاموکسیفن، دارویی که برای درمان سرطان پستان تولید می شود، می تواند به بلند قدی پسرهای کوتاه قد کمک کند.

آیا داروها می توانند قد را افزایش دهند؟

توجه داشته باشید که دارو افزایش قد برای هر فردی و برای هر سنی نمی تواند معجزه کند. به طور مثال هورمون رشد تنها برای افرادی که کمبود آن را دارند و یا از اختلالاتی رنج می برند که برای درمان به این دارو نیاز دارند، تجویز می شود. برای افراد سالم و بزرگتر از ۱۸ سال اینگونه داروها بی فایده است.

انواع داروی افزایش قد نوجوانان

در سنین بلوغ، بیشتر افراد هر ساله حدود ۲ اینچ یعنی ۵ سانتی متر قد می گیرند. با این حال، سرعت رشد در همه یکی نیست.

برای دختران، این جهش رشد معمولاً در اوایل سال های نوجوانی آغاز می شود. پسران ممکن است این افزایش ناگهانی قد را تا پایان نوجوانان خود تجربه نکنند.

داروی افزایش قد بعد از بلوغ

استفاده از دارو افزایش قد بعد از دوران بلوغ نه تنها توصیه نمی شود و فایده چندانی ندارد بلکه به شدت آن را منع هم می کنند.

پس از هجده سالگی مصرف هورمون رشد به پهن شدن و رشد عرضی استخوانها، افزایش چربی خون، سردردهای شدید، افزایش فشار مغز، عصبانیت و اختلالات خواب منجر می گردد.

بهترین داروی افزایش قد کودکان

در کودکانی که مقدار GH کمی تولید می کنند، تزریق روزانه دارو افزایش قد مخصوص هورمون درمانی ممکن است به رشد جسمی آنها کمک کند. داروهایی مانند سوماتروپین در نهایت ممکن است حدود 10 سانتی متر به قد فرد اضافه نماید.

مدت هاست که پزشکان می دانند دادن هورمون رشد، هورمونی که به طور طبیعی توسط غده هیپوفیز ترشح می شود، به کودکانی که کمبود آن را دارند، در افزایش قد آنها تاثیرات بسیار خوبی می گذارد.

 اما اینکه آیا دادن این هورمون به کودکان کوتاه قدی که میزان هورمون رشد آنها نرمال می باشد، خوب است یا خیر هنوز مشخص نیست.

چه سن برای درمان هورمون رشد مناسب است؟

هورمون رشد توسط سلول های سوماتوتروف هیپوفیز قدامی تولید، ذخیره و ترشح می شود. بعد از تولد و در دوران بلوغ هورمون رشد برای رشد طولی استخوان، بلوغ استخوانی و ایجاد توده استخوانی لازم و حیاتی می باشد. در بزرگسالان این هورمون تنها وظیفه حفظ توده استخوانی و اسکلت را بر عهده دارد.

از دارو افزایش قد هورمون رشد انسانی نوترکیب، برای درمان کودکان مبتلا به بیماری های زیر استفاده می کنند.

 • کمبود هورمون رشد
 • قد کوتاهی ناشناخته
 • سندرم ترنر
 • سندرم پرادر ویلی
 • بیماری مزمن کلیوی
 • تحلیل عضلانی ناشی از ایدز
 • کمبود ژن SHOX
 • سندرم نونان
 • کودکان متولد شده با وزن کم

بهترین سن برای مصرف این دارو سنین میان ۱۰ تا ۱۸ سال می باشد و پس از آن نباید به سراغش رفت. چراکه در بزرگسالی عوارض بسیاری به همراه خواهد داشت.

دارو افزایش قد برای نوجوانان
کودکان تا پایان سن رشد خود این شانس را دارند تا با تغذیه خوب، دارو و ورزش افزایش قد داشته باشند.

آیا داروی افزایش قد در سنین بالا داریم؟

در غالب اوقات پس از سنین ۱۸ تا ۲۰ سالگی صفحات رشد در استخوان ها بسته می شوند و به این صورت افزایش قد متوقف می گردد. دلیل این توقف به صفحات رشد استخوان هایتان مربوط می شود.

صفحات رشد از جنس غضروف هستند، بین دو قسمت اپی‌فیز و دیافیز استخوان‌ ها مستقر شده و موجب رشد طولی آنها می شوند. نواحی قرار دارند که غضروف های نزدیک انتهای استخوان های موجود هستند. افزایش قد عمدتا به دلیل طولانی شدن استخوان های بلند می باشد. این اتفاق زمانی می افتد که صفحات رشد هنوز فعال یا “باز” ​​هستند.

در اواخر بلوغ، تغییرات هورمونی موجب سفت شدن یا “بسته شدن” صفحات رشد می شود. به این ترتیب روند طولانی شدن استخوان ها متوقف می گردد. صفحات رشد در زنان در حدود ۱۶ سالگی و در مردان بین ۱۴ تا ۱۹ سالگی بسته می شود.

بعد از ۱۸ سالگی، تنها در برخی از شرایط نادر پزشکی، ممکن است برخی دارو و درمان های خاص منجر به افزایش قد شوند. آن هم فقط در صورتی که صفحات رشد بسته نشده باشند.

داروی افزایش قد بزرگسالان چیست؟

متأسفانه برای بیشتر بزرگسالان ، کارهای زیادی برای افزایش قد نمی توان انجام داد. تا کنون داروی صد در صد مطمئنی برای افزایش قد بزرگسالان کشف نشده است.

قرص و کپسول ال آرژنین تنها برای عضله سازی و رفع خستگی ورزش کاربرد دارد و مصرف زیاد آن عوارضی همچون ضعف و علائم گوارشی به همراه دارد.

پودر ال گلوتامین گلوتاپیور نیز برای ریکاوری بدن و تقویت سیستم گوارشی و دستگاه ایمنی به کار می آید. تال پلاس نیز نمی تواند بزرگسالان را قد بلند کند.

داروی افزایش قد در بزرگسالان
در بزرگسالی شاید نتوانید قد بکشید، اما با حرکات یوگا و صاف ایستادن زیباتر ظاهر می شوید.

بهترین مکمل برای افزایش قد

به هر دلیلی که کودک شما دچار سوتغذیه شده باشد یا به دلیل مشکلات روده، جذب ویتامین ها در بدنش به خوبی صورت نگیرد باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با تجویز دارو یا مکمل مناسب سعی می کند تا کمبودهای تغذیه ای فرزندتان را جبران سازد، تا افزایش قد وی با مشکلی روبه رو نشود.

اگر بیماری داشته باشید که بر روی میزان تولید هورمون رشد انسانی (HGH) شما تأثیر بگذارد، متخصصتان ممکن است، از مکمل های حاوی HGH برای درمانتان کمک بگیرد.

سوماتروپین که به عنوان یک GH شناخته می شود، معمولا برای افرادی که بدنشان هورمون رشد کمی تولید می کند، تجویز می شود.

موثرترین ویتامین ها برای افزایش قد

ویتامین‌ها و مواد معدنی که به رشد و افزایش قد شما کمک می کنند، شامل ویتامین B1 ، B2 ، D و C و کلسیم و فسفر می شوند. اجازه دهید ببینیم یک به یک اینها چگونه به بلند شدن قد شما کمک می کنند.

 • ویتامین سی: نقش مهمی در تقویت استخوان ها، دندان ها و رشد آنها دارد. یک آنتی اکسیدان قوی است که سیستم ایمنی را تقویت کرده و به رشد بدن در دوران کودکی و نوجوانی کمک می کند. گوجه فرنگی، سیب زمینی، مرکبات و توت سرشار از ویتامین C هستند.
 • ویتامین دی: موثرترین ویتامین در ساخت و ساز استخوان های قوی و سالم بدن می باشد. اگر ویتامین D کافی دریافت نکنید، استخوان ها و دندان های شما ضعیف می شوند. نور خورشید منبع اصلی این ویتامین است. گوجه فرنگی، شیر، مرکبات، سیب زمینی و گل کلم حاوی ویتامین دی هستند. به واسطه این ویتامین جذب فسفر و کلسیم که برای رشد استخوان ها ضروری اند، صورت می گیرد.
 • ویتامین ب ۱: این ویتامین به رشد بدن و تنظیم روند هضم کمک می کند. ویتامین B1 برای حفظ سلامت قلب و سیستم عصبی مفید است. با تسهیل فرآیند خون رسانی، رشد بدن را میسر می سازد. این ویتامین در برنج، بادام زمینی و دانه های سویا یافت می شود.
 • ویتامین ب ۲ (ریبوفلاوین): باعث رشد استخوان ها و تقویت پوست، مو و ناخن ها می گردد. ویتامین B2 در تخم مرغ، ماهی، شیر و سبزیجات سبز رنگ وجود دارد.
 • کلسیم: برای رشد استخوان ها یک ماده معدنی بسیار مهم است و مصرف منظم آن قدرت استخوان های شما را افزایش می دهد. شیر و سایر محصولات لبنی منابع اصلی کلسیم هستند. اسفناج، شلغم و سویا منابع دیگر آن هستند.
 •  فسفر: که در ماهی، بادام زمینی، گوشت و گردو وجود دارد باعث رشد استخوان ها می شود.

عوارض قرص های افزایش قد چیست؟

عوارض جانبی دارو افزایش قد سوماتروپین شامل موارد زیر می شود:

 • سردرد
 • درد عضلانی
 • ورم یا احتباس مایعات
 • مشکلات بینایی
 • درد مفاصل
 •  استفراغ و حالت تهوع

همچنین عوارض احتمالی ناشی از مصرف هورمون رشد HGH به قرار زیر می باشد:

 • سندرم تونل کارپال
 • درد مفاصل
 • واکنش دستگاه ایمنی به این دارو
 • عدم تحمل گلوکز
 • احتباس مایعات
 • هیدروسفالی

قرص های افزایش قد مورد تایید وزارت بهداشت ایران

از آنجا که افراد سودجو در باشگاه ‌های  بدنسازی، استفاده از داروهای هورمون رشد را در میان ورزشکاران ترویج می دهند و جان آنها را به خطر می اندازند، با هماهنگی و نظارت سازمان غذا و دارو، این محصول تنها در برخی از داروخانه‌های منتخب کشور توزیع می گردد.

توجه داشته باشید که دارو افزایش قد تنها به دستور پزشک و از داروخانه های معتبر تهیه شود.

تاثیر داروهای گیاهی بر افزایش قد

درست مانند داروهای شیمیایی که پس از سن رشد هیچ تاثیری ندارند، هیچ دارو گیاهی وجود ندارد که بعد از ۱۸ سالگی باعث افزایش قد شما گردد.

تنها برخی از گیاهان هستند که در سنین رشد به کمک شما می آیند تا بهتر قد بکشید. از جمله مهم ترین گیاهان موثر در افزایش قد به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • کلم بروکلی
 • ریشه جنسینگ
 • عرق گیاه بابا آدم
 • ریواس

داروی گیاهی افزایش قد کودکان

اگر در سن رشد هستید و هورمون رشد به اندازه کافی در بدن دارید، نیازی به استفاده از دارو افزایش قد ندارید. تنها چیزی که نیاز دارید، انجام ورزش های مفید مثل حرکات کششی، بسکتبال و والیبال و داشتن تغذیه مناسب است. برنامه غذایی شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • میوه های تازه
 • سبزیجات تازه
 • غلات کامل
 • پروتئین ها
 • لبنیات

ریواس به عنوان داروی گیاهی یا بهتر بگویم گیاه خوشمزه موثر در افزایش قد، در میان مردم شناخته می شود.

دارو گیاهی افزایش قد
عمده تاثیر داروها و مکمل‌ها تا 18 سالگی است. مکمل‌های رشد عبارتند از فراورده‌های حاوی اسیدهای آمینه، کلسیم ویتامینD، منیزیم، فسفر، فلوئور، زینک یا ترکیبی از آنها. این ترکیب‌ها در برخی افراد به عنوان مکمل درمان توسط پزشک متخصص توصیه می‌شود.

 جمع بندی تاثیر داروی افزایش قد، واقعیت یا رویا

فریب تبلیغات بی پایه و اساس را نخورید. دارو افزایش قد را تنها از پزشک متخصص بخواهید. او با بررسی های لازم می تواند تشخیص دهد که نیاز به مصرف دارو دارید با خیر.

حتی اگر نیاز داشته باشید، باید توجه کنید که فقط در سنین رشد و تا وقتی صفحه رشد شما بسته نشده باشد، می توانید به کمک دارو، تغذیه مناسب، ورزش درست و خواب کافی تا بیشترین میزانی که می توانید قد بکشید.

سوالات متداول

در این قسمت قصد داریم تا به رایج ترین سوالات شما در خصوص دارو افزایش قد پاسخ دهیم.

قد کوتاه چه قدی است؟

کوتاهی قد اصطلاحی عمومی است و برای افرادی به کار برده می شود که قدشان در مقایسه با همسالان خود بطور قابل توجهی کمتر از متوسط ​​می باشد. این امکان وجود دارد که از طریق شاخص BMI، قد و وزن متناسب خود را پیدا کنیم.

چه غذاهایی باعث بلندتر شدن شما می شود؟

برای اینکه فرآیند رشد شما به خوبی طی شود، باید تا حد نیاز، مواد مغذی ضروری را به بدن خود برسانید. برای این منظور، لوبیا، بادام، گوشت سفید، سبزیجات سبز، ماست، سیب زمینی شیرین، توت ها، تخم مرغ و شیر مفید خواهند بود.

آیا شیر شما را بلندتر می کند؟

ژنتیک مهمترین عامل بلند قد شدن یا کوتاه قد ماندن شما می باشد. با این وجود عوامل محیطی می تواند تا حدودی این شانس را به شما بدهد که رشد بهتری داشته باشید. نوشیدن شیر که حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم است، در سنین رشد، به استحکام استخوان ها و رشد شما کمک می کند.


این نوشته به قلم دکتر مریم ابراهیمی نگارش و توسط پزشکان متخصص حوزه سلامت وبسایت سلامت سنتر بررسی و تایید شده است.

درباره تیم متخصصین سلامت سنتر بیشتر بدانید

درباره ما
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. علی اهنگرزاده می گوید

  سلام این محصول خوب است