آشنایی با دارو چربی خون و طول درمان دارویی کلسترول بالا

82
به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

درست است که برای انجام فعالیت های روزانه خود به سوخت های حیاتی همچون کلسترول و چربی ها نیاز داریم. اما تا به حال فکر کرده اید اگر این مواد بیش از اندازه استفاده شوند چه بر سر بدن شما می آید؟! پاسخ مطمئنا خوشایند نخواهد بود.

در ادامه مقاله به شما توضیح خواهیم داد که افزایش چربی و کلسترول در خون چه عوارضی در پی خواهد داشت. اما موضوع حیاتی تر این است که اگر با این مشکل مواجه شدیم چه راهکاری پیش روی ماست. اگر میزان این مواد در خون ما به اندازه قابل توجه ای بالا برود ناگزیر به مصرف داروها هستیم.

طبق مصاحبه انجام شده با تیم پزشکی سلامت سنتر در این مطلب قصد داریم تا مناسب ترین دارو چربی خون و بهترین روش مقابله با این مشکل را به شما معرفی کنیم.

علائم بالا بودن چربی خون چیست؟

افزایش چربی بد در خون به شدت می تواند بیماری زا باشد و متاسفانه این مشکل در مراحل اولیه علائم مشخصی ندارد. همین امر باعث می شود زمانی متوجه بیماری شویم که کار از کار گذشته باشد.

اهمیت چکاب های سالیانه در آشکار شدن مشکلاتی این چنینی است. حالا اجازه دهید تا مهمترین علائم بالا بودن چربی خون که معمولا وقتی بیماری به مرحله سخت خود می رسد در بدن بروز پیدا می کند را نام ببرم:

 • حس سنگینی سر به همراه سردردهای آزاردهنده ای به سراغ بیمار می آید.
 • به دلیل افزایش غلظت خون که به دنبال خود کاهش سرعت گردن خون و افزایش درجه حرارت بدن را به همراه دارد حس سوزن سوزن شدن، خواب آلودگی زیاد و سرگیجه به بیمار دست می دهد.
 •  تنها در برخی موارد کمیاب باعث ایجاد رسوبات چربی در عنبیه چشم و زیر پوست می شود.
 • ممکن در ناحیه قفسه سینه خود دچار فشار یا درد شوید.
 • از آنجایی که رگ ها مسدود می شوند شانس سکته قلبی و مغزی افزایش پیدا می کند.
 • فشار خون بیمار اغلب بالا خواهد بود.

علت بالا رفتن چربی و کلسترول خون

در ابتدای امر بهتر است بدانیم که کلسترول ها به پروتئین ها متصل می شوند و دو نوع چربی در بدنمان به وجود می آورند. اولی لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) که اتفاقا خوب و مفید محسوب می شود و از قلبمان محافظت می کند و دیگری که معمولا دردسرساز می شود، لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) نام دارد.

بله درست حدس زدید وقتی می گوییم چربی خونتان بالاست یا اصطلاحا چربی خون دارید منظورمان این است که میزان (LDL) در خون شما زیاد است.

از سویی دیگر تری گلیسیرید نوعی چربی محسوب می شود که از طریق غذاها به بدنمان راه پیدا می کند. جسم ما وقتی کالری اضافی دریافت نماید تری گلیسیرید تولید می کند. حال اگر میزان این تری گلیسیریدها بالا برود ما مستعد ابتلا به چربی خون و بیماری های ثانویه ناخوشایند ناشی از آن خواهیم شد.

بالا رفتن چربی و کلسترول در خون می تواند علت های گوناگونی داشته باشد. از جمله مهم ترین این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رژیم غذایی نامناسب
 • تحرک و فعالیت بدنی کم
 • استعمال دخانیات و مشروبات الکلی
 • دلایل ژنتیکی
 • کم کاری تیروئید

چربی خون نرمال چند است؟

برای اینکه متوجه شوید چربی خون دارید یا خیر باید آزمایش خون بدهید. برای اینکه نتیجه تستتان دقیق شود بهتر است ۱۲ ساعت ناشتا بوده و ترجیحا دو ماه پس از تجربه حمله قلبی، جراحی، عفونت، آسیب دیدگی و یا بارداری آزمایش خود را انجام دهید. رنج طبیعی و نرمال چربی خونی به قرار زیر است.

mg / dl ۱۶۹-۷۵ : برای افراد ۲۰ ساله و جوان تر

mg / dl ۱۹۹-۱۰۰ :  برای افراد بالای ۲۱ سال

موثرترین دارو چربی خون برای کاهش و درمان کلسترول

در انتخاب موثرترین دارو چربی خون، بدون شک عوامل متعددی از جمله سن و شرایط جسمانی شما تاثیرگذار خواهد بود. پزشک ممکن است یک داروی منفرد یا ترکیبی از داروها را برای شما تجویز کند.

هنوز نمی توان گفت درمان قطعی چربی خون با این داروها امکان پذیر است یا خیر. اما شواهد نشان می دهند که آنها تا اندازه زیادی به کمک بیماران آمده اند و برخی خطرات جدی را از آنها دور کرده اند.

بهتر است با داروهای رایج در درمان کلسترول بالا آشنا شویم.

استاتین ها

طبق تحقیقات انجام شده برای بیشتر بیماران استاتین توصیه می شود. استاتین ها تنها کلاس داروهای کاهش دهنده کلسترول هستند که به طور مستقیم از تجمع چربی دور قلب، خطر حمله قلبی و سکته مغزی جلوگیری به عمل می آورد.

استاتین ها با مسدود کردن ماده ای که بدن شما برای ایجاد کلسترول به آن لازم دارد، کلسترول خون شما را کاهش می دهند. علاوه بر درمان چربی خون، استاتین ها به تثبیت پلاک های موجود در دیواره رگ های خونی و کاهش خطر لخته شدن خون کمک شایانی می کنند.

برخی از انواع رایج این گروه از داروها عبارتند از:

تورواستاتین (لیپیتور)

لوواستاتین  (Altoprev)

پیتاواستاتین

پراواستاتین

روزوواستاتین

سیمواستاتین (Zocor)

بعضی اوقات، استاتین با داروی قلب دیگری ترکیب می شود. به عنوان مثال آتورواستاتین آملدیپین (Caduet) و ezetimibe-simvastatin (ویتورین) می توانند در کنار هم مصرف شوند.

استاتین ها به عنوان قوی ترین و موثرترین دارو چربی خون در جهان شناخته می شوند.

مهارکننده های جذب کلسترول

اما بپردازیم به نوع دیگری از داروها که در درمان کلسترول بالا بسیار تاثیرگذار می باشند. مهار کننده های جذب کلسترول نوعی از داروها هستند که مانع جذب کلسترول از روده کوچک به سیستم گردش خون می شود.

بله به همین طریق آنها قادرند جلوی افزایش چربی خون ما را بگیرند.

ازيتيماب معروفترین دارو این دسته محسوب می شود. همچنین ویتورین داروی دیگری است که ترکیبی از ازيتيماب و استاتین است. این دارو قادر است تا کلسترول بد یعنی LDL را کاهش داده و سطح کلسترول خوب یعنی HDL را بالا ببرد.

رزین ها

رزین ها به بدن کمک می کنند تا کلسترول بد خون یعنی LDL را دفع کند. بدن شما برای ساخت صفرا کلسترول مصرف می کند. کلسترول در فرآیند هضم به کار گرفته می شود. داروهای رزینی به صفرا پیوسته و کاری می کنند که بدن مجبور به تولید صفراهای بیشتری شود و متعاقبا نیاز به مصرف میزان مازادی کلسترول داشته باشد. از همین رو کلسترول های اضافی خون به اسیدهای صفراوی ملحق شده و در نهایت هضم و از بدن خارج می شوند.

کولستیپول، كولسولام و کولستیارامین از معرفترین داروهای چربی خون رزینی به حساب می آیند. فرادی که مشکلات کبدی یا مشکل کیسه صفرا دارند، بهتر است از مصرف این نوع از داروها خودداری کنند.

فیبرات ها

فنوفیبرات، جموفيبروزيل و کلوفیبرات سه دارو شناخته شده میان فیبرات ها به شمار می آیند که در درمان تری گلیسیرید بالا خون بسیار کارآمد هستند.

بله همانطور که گفتیم این دسته از داروهای چربی خون می توانند تری گلیسیریدها را کاهش داده و کلسترول خون HDL را افزایش دهند.

با تمام مزایایی که این دارو دارد بیشتر برای کاهش تری گلیسیرید تجویز می شود و تأثیر چندانی در کاهش کلسترول بد LDL ندارند (تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد تاثیر دارد). همچنین هیچ گزارشی وجود ندارد که نشان دهد فیبرات ها خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهند.

بنابراین نباید آنها را به عنوان جایگزینی برای استاتین در نظر گرفت.

نیاسین ها

نیاسین، نوعی ویتامین B محسوب می شود که مدتهاست که برای افزایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) به کار برده می شود. جالب است بدانید که کلسترول “خوب” به حذف لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا همان کلسترول “بد” از جریان خون شما کمک می کند.

نیاسین تنها باید به دستور پزشک و زیر نظر او مصرف شود. چراکه می تواند عوارض جانبی ناراحت کننده و گاه خطرناک ایجاد کند.اتیل استرهای اسید چرب که در منابع غذایی دریایی بیشتر یافت می شوند و دارو امگا ۳ را حاصل می نمایند موجب کاهش و دفع تری گلیسیرید جریان خون ما می شوند. بنابراین به شما پیشنهاد می کنم به جای گوشت قرمز سالمون، شاه ماهی، ماهی تن و ساردین بخورید.

منابع حاوی امگا ۳ همچون دارو چربی خون در روند درمانی شما مفید خواهند بود.

اتیل استرهای اسید چرب

از دیگر منابع اسیدهای چرب امگا 3 می توان به دانه کتان، گردو، کپسول روغن ماهی و روغن بذر کتان اشاره کرد. شایان ذکر است که از افراط کردن در مصرف این منابع بپرهیزید چرا که می توانند عوارض و حساسیت ایجاد کنند.

چطور بدانیم داروی چربی خون موثر بوده؟

اگر مدتی است از دارو چربی خون استفاده می کنید و می خواهید بررسی کنید که این درمان موثر بوده یا نه بهترین راه پیش روی شما دیدار مجدد پزشک متخصص و انجام آزمایش خون است. حال ببینیم که آزمایش چربی خون دقیقا چه اطلاعاتی به ما می دهد.

آزمایش چربی خون

اگر پزشک برای شما آزمایش چربی خون نوشته باشد احتمالا قرار است مقدار این موارد در خونتان اندازه گیری شود:

 • کلسترول کل
 • کلسترول LDL
 • کلسترول HDL
 • تری گلیسیریدها

برای اینکه مقدار این موارد دقیق حساب شود بهتر است ۱۲ ساعت قبل آزمایش چیزی میل نکنید. نه دارو و نه غذا بخورید، تنها آب بنوشید.

رنج نرمال هر یک از این موارد اندازه گیری شده در مقابل مقدار موجود در خون شما آورده شده است. آنها را با هم مقایسه کنید تا به وضعیت خود پی ببرید.

پنل لیپید بخشی از آزمایش خون است که المان ها مربوط به چربی خون را بررسی می کند.

عوارض چربی خون بالا چیست؟

وجود کلسترول در برخی از عملکردها همچون ساخت هورمون ها، شرکت در دیواره های سلولی و متابولیسم برخی ویتامین ها تاثیرگذار و حیاتی است. اما این ماده حیاتی مانند تیغ دولبه عمل می کند و به محض اینکه از حدش تجاوز کرد عوارض خطرناکی به وجود می آورد.

از همین رو برای کنترل آن باید در صورت نیاز دارو چربی خون مناسب گیاهی یا شیمیایی مصرف کنید.

برخی از این عوارض عبارتند از:

 • بیماری به نام آترواسکلروز که در آن رگ های مهم باریک و سفت می شوند و جریان خون کاهش پیدا می کند.
 • سکته مغزی
 • حمله قلبی
 • آنژین
 • بیماری مزمن کلیوی
 • فشار خون بالا
 • بیماری عروق محیطی

آیا عدم استفاده از داروی چربی خون عوارضی دارد؟

بدون شک اگر پزشک برای شما دارو چربی خون تجویز کرده است باید آن ها را طبق دستور مصرف کنید. قطع سرخود این داروها می تواند به شدت خطرناک باشد و عوارض نام برده در قسمت قبل را به همراه داشته باشد. میزان چربی خون شما باید کنترل شده و عامل کاهش دهنده آن به هیچ عنوان نباید حذف شود.

درمان کلسترول بالا در طب سنتی

اگر هنوز شدت کلسترول خونتان به حد بحرانی و خطرناک نرسیده است که مجبور به دخالت های جدی پزشکی شوید، به شما پیشنهاد می کنم از درمان های طب سنتی غافل نشوید.

برخی از موثرترین روش های طب سنتی برای پایین آوردن چربی و کلسترول خون عبارتند از:

 • مصرف جوشانده دانه گشنیز تازه در کاهش کلسترول و چربی خون بسیار موثر است.
 • مصرف روزانه سیر و پیاز به عنوان مکمل غذایی، درمانی موثر برای کسانی می باشد که مبتلا به کلسترول بالا و چربی خون هستند.
 • استفاده از خشکبار های مثل بادام زمینی، گردو و به طور کلی مصرف آجیل به علت برخورداری از فیبر بالا به شدت توصیه می شود.
 • فیبرهای غذایی، ویتامین ها به خصوص ویتامین C و ترکیبات آنتی اکسیدانی در خوراکی ها نقش به سزایی در کنترل و از بین بردن پلاک های چربی و کاهش کلسترول بازی می کنند.
 • مصرف غلاتی چون لوبیا، برنج، جوانه گندم، جوز هندی و… نیز تاثیر چشم گیری در پایین آوردن چربی خون دارند.
 • سیاه دانه، دم شده پوست نارگی و عناب نیز در امر خطیر از بین برندن چربی ها می توانند معجزه کنند. آب سماق نیز برای درمان کبد چرب بسیار مفید بوده و به عنوان پایین آورنده سریع چربی خون استفاده می شود.
دم نوش ها، قرص های گیاهی و عرقیجات تاثیران شگرفی در درمان چربی خون دارد.

بهترین دارو گیاهی برای رفع چربی خون

استفاده از دارو گیاهی چربی خون ( در صورت انجام دقیق دستور العمل مصرف و پایبندی به طول درمان) تا حد زیادی در درمان این مشکل کمک کننده خواهد بود.

شاید برای افراد مبتلا به این عارضه، این پرسش پیش بیاید که کدام داروی گیاهی برای درمان چربی خون موثرتر است. از بهترین درمان های همراه با داروهای گیاهی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف دم نوش ها از دیر باز در درمان بسیاری مشکلات جسمی و بیماری ها فیزیکی و عصب شناختی تاثیر شگفت انگیزی داشته است. در مورد افرادی که به چربی خون مبتلا هستند، نوشیدن دم نوش هایی از قبیل دمنوش آویشن، دم نوش شوید، چایی پورِ چینی، زنجبیل و زینان بسیار موثر و در صورت مصرف اصولی و مکرر خاصیت شفا بخشی بالایی دارند. دم کرده لیمو عمانی هم در بسیاری از مواقع برای کاهش کلسترول تجویز می شود.
 •  استفاده از قرص ها و شربت های گیاهی مانند: قرص چربی خون آنتوم، قرص شوید و کپسول کاهش دهنده چربی خون سیناکر.

محبوبترین عرقیجات گیاهی برای کلسترول بالا

چربی خون، نتیجه افزایش کلسترول و تری‌گلیسرید در جریان خون ماست. عرقیجات گیاهی بسیار متنوعی را می توان نام برد که نقش پالاینده خون و درمان کننده ازدیاد چربی را دارند.

اولین و موثرترین آنها عرق شوید است. شوید را می توان به صورت دم کرده نیز مصرف کرد.

علاوه بر عرق شوید، عرق کیالک و عرق خارخاسک نیز شفا بخش می باشند و همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم آب سماق نیز مفید بوده و مصرف آن پس از خوردن غذا چربی خون را به میزان قابل توجهی پایین می آورد.

درمان خانگی چربی خون

استفاده از درمان های خانگی چربی خون در کنار رعایت های لازم می تواند جلوی پیشرفت این بیماری را گرفته و سلامت را به بدن شما باز گرداند.

از موثرترین راه های درمان خانگی چربی خون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغییر در سبک زندگی: دوری از استرس و اضطراب بیهوده، رژیم غذایی مناسب، تلاش برای رسیدن به وزن ایده آل و ورزش مداوم تا حدود زیادی خطر ابتلا به این عارضه را کاهش می دهد.
 • رژیم غذایی مناسب و پرهیزهای مهم غذایی: مصرف غذاهای کم چرب، خوردن غذاه های آب پز، مصرف لبنیات کم چرب، پرهیز از مصرف بیش از اندازه شیرینی هایی با چربی اشباء شده امری ضروری برای کاهش کلسترول خون به حساب می آید. همچنین تا جای امکان سعی کنید سراغ خوراکی هایی از قبیل، بستنی، بیسکوییت، چیبس نرفته و میوه ها و سبزیجات جذاب را جایگزین این تنقلات کنید.
 • عدم مصرف مشروبات الکلی، سیگار، قلیان
 • درمان گیاهی تری گلیسیرید بالا: در کنار رژیم غذایی سالم از دم نوش ها، عرقیجات و داروهای گیاهی که در بخش قبل گفته مصرف کنید.

برنامه غذایی برای کاهش چربی خون

یک رژیم غذایی کم نمک که بر روی مصرف میوه ها، سبزیجات و غلات کامل تأکید دارد بهترین برنامه غذایی برای کاهش خون خواهد بود. این یک هشدار است: تا حد امکان مقدار چربی های حیوانی را محدود کنید و از چربی های خوب در حد اعتدال استفاده کنید.

به جای گوشت قرمز سعی کنید گوشت سفید و پروتئین های گیاهی را در سبد غذایی خود جایگزین کنید. تا می توانید از سبزیجات و میوه های تازه به ویژه سیر، شوید، کدو و جو نوش جان کنید.

دور یک سری از غذاها مانند کله پاچه و خامه باید خط قرمز بکشید و تا وقتی سلامت کامل خود را به دست نیاوردید، سراغ آنها نروید. به جای فست فود و غذاهای کم ارزش به سراغ غذاهای سالم متنوع و خوشمزه بروید.

اگر فکر می کنید غذاهای سالم خوشمزه نیستند سخت در اشتباه هستید. چند غذای خوشمزه که برای کاهش چربی خون مفید هستند، عبارتند از:

 • خوراک لوبیا
 • عدسی
 • یتیمچه
 • عدس پلو با کشمش
 • سوپ های بدون خامه
 • أنواع سالادها (البته که منظور من سالادهای بدون سس مایونز می باشد. سس های سبز خوشمزه و سالمی وجود دارد که می توانید از آنها میل کنید.)
 • سبزی پلو با ماهی (ماهی بخارپز)

سوالات متداول

در این بخش سعی داریم تا به سوال های رایج شما عزیزان پاسخی مختصر، اما مفید دهیم.

آیا استاتین ها باعث ریزش مو می شوند؟

ریزش مو یا آلوپسی یک عارضه جانبی بسیار نادر در تمام داروهای استاتین به شمار می رود. تنها یک درصد احتمال دارد مو شما بریزد. پس تقریبا می توان گفت خیر.

آیا تعرق زیاد نشانه ی چربی خون بالاست؟

معمولا چربی خون علائم مشهودی از خود بروز نمی دهد. از طرفی تعریق می تواند دلایل متعدد دیگری داشته باشد. شاید تعریق نشانه ای از عوارض درمان نشدن چربی خون باشد اما نشان قطعی خود این بیماری نیست.

منبع healthline mayoclinic.org my.clevelandclinic.org

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.