کرونا ویروس چه مدت در هوا و روی سطوح زنده و فعال است

133
به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

ویروس کرونا که عامل آن COVID-19 است، عمدتا از فردی به فرد دیگر منتقل میگردد. انتقال ویروی کرونا به دو صورت ممکن است رخ دهد. یک حالت از شخص به شخص دیگر می تواند از طریق قطرات  بزرگی ازعطسه و سرفه اتفاق بیفتد.

اما شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد حالتی دیگری هم وجود دارد. ذرات کوچکتر به نام آئروسل ها می توانند در هوا طولانی تر آویزان شده و مسافت بیشتری را طی کنند. این آئروسل ها همچنین ممکن است در انتقال ویروس نقش داشته باشند.

تا انتهای این مقاله سلامت سنتر با ما همراه باشید تا درباره زمان ماندگاری ویروس کرونا در سطوح مختلف بیشتر برای شما بگوییم.

ویروس کرونا چه مدت روی سطوح مختلف زنده میماند

مطالعات مختلف در مورد زنده ماندن ویروس کرونا در سطوح مختلف بررسی شده است. هنوز به طور کامل مشخص نیست که آیا این احتمال ماندگاری ویروس کرونا انتقال را افزایش می دهد.

آنچه تاکنون می دانیم انتقال از روی سطوح بسیار کمتر از فردی به فرد دیگر است. اگر سطح یا جسمی را که روی آن ویروس کرونا دارد، لمس کنید. سپس به دهان، بینی یا چشم خود بزنید ممکن است به احتمال زیاد به بیماری ویروس کرونا مبتلا شوید. ویروس کرونا می تواند ساعتها روی سطوح مانند میزهای پیشخوان و دستگیره های در زنده بماند.

ماندگاری کرونا ویروس و زنده ماندن کرونا ویروس بستگی به جنس و ماده ای که آن سطح را ساخته دارد. به خاطر داشته باشید که محققان هنوز برای شناخت ویروس کرونا اطلاعات بیشتری نیاز دارند.  چیزهای زیادتری را باید بررسی کنند اما احتمال ابتلا به ویروس کرونا بیشتر از اینکه از یک سطح آلوده لمس کنید، می توانید آن را از بودن نزدیک فردی که به آن مبتلا است ، گیر بیاورید.

در اینجا راهنمای چگونگی زنده ماندن ویروس های کرونا را خدمت شما توضیح می دهیم. در برخی از سطوحی که احتمالاً هر روز لمس می کنید ، ویروس کرونا می تواند زندگی کند.

بعضی از ویروس‌ها مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا در هنگام سرد‌تر شدن هوا بیشتر منتشر می‌شوند. اما هنوز هم ممکن است در ماه‌های گرم سال با این ویروس‌ها بیمار شویم.

روی سطوح فلزی و براق

مثل: دستگیره در، جواهرات ، ظروف نقره  ماندگاری ویروس کرونا در حدود 5 روز

فولاد ضد زنگ مثل: یخچال ، قابلمه و قابلمه ، سینک ظرفشویی ، بطری فلزی آب ماندگاری ویروس کرونا در حدود 2 تا 3 روز

مس- مثل سکه، ظروف آشپزی ماندگاری کرونا ویروس در حدود 4 ساعت

آلومینیوم- مثل: قوطی های نوشابه ، مخزن آبگرم ، بطری آب ماندگاری کرونا ویروس در حدود 2 تا 8 ساعت است.

روی سطوح چوبی

مثل: مبلمان، دکوراسیون در ماندگاری کرونا ویروس حدود 4 روز

روی سطوح پلاستیکی

مثل ظروف شیر و بطری های شوینده، صندلی های مترو و اتوبوس، کوله پشتی، دکمه های آسانسور. زنده ماندن ویروس کرونا حدود 2 تا 3 روزاست.

روی پول و سطح کاغذی

طول زمان زنده ماندن ویروس کرونا متفاوت است. برخی ازسطوح کاغذی ویروس های کرونا فقط برای چند دقیقه روی آن زندگی می کنند. این در حالی است که برخی دیگر تا 5 روز زنده می مانند. مثلا روی مقوا و جعبه های حمل و نقل ماندگاری ویروس کرونا در حدود 24 ساعت است.

روی شیشه ها

مثل: لیوان نوشیدن مایعات، لیوان اندازه گیری، آینه، پنجره ماندگاری ویروس کرونا تا 5 روز است.

سطوح پارچه ای و جاذب

در مورد مدت زمان زنده ماندن ویروس روی پارچه تحقیقات زیادی انجام نشده است، اما احتمالاً به اندازه سطوح سخت نیست.

بر روی کفش

محققان مطالعه ای برای کف کفش کارکنان پزشکی را در یک بخش مراقبت ویژه بیمارستان چین (ICU) انجام دادند. آزمایشات انجام شده نشان داد که نیمی از آنها از نظر ویروسی اسیدهای نوکلئیک مثبت هستند.

اما مشخص نیست که آیا این قطعات ویروس باعث عفونت می شوند یا خیر. بخش عمومی بیمارستان که دارای موارد خفیف تری بود، آلودگی کمتری نسبت به بخش ICU داشت.

بر سطح زمین وخاک و ماسه

مثل: سرامیک ،ظروف ، ظروف سفالی ، لیوان ماندگاری کرونا ویروس در حدود 5 روز می باشد.

بر روی نان و انواع خوراکی های باز و روی غذاهای آماده و کنسروها

همچنان در حال یادگیری نحوه انتقال ویروس کرونا هستیم. هنوز مشخص نیست که آیا این ویروس می‌تواند از طریق غذا منتقل شود یا خیر، اما اگر چنین باشد. این امر جزء استثناها است. بارها گفته شده است ، کرونا‌ویروس نوعی ویروس تنفسی است که به واسطهٔ ترشحات فوقانی تنفسی انتقال می گردد.

از جمله قطرات موجود در هوا پس از سرفه یا عطسه منتشر می‌شود. در حال حاضر نمی‌توانیم احتمال انتقال این ویروس از طریق غذا را رد کنیم. در مورد غذای گرم، ویروس احتمالا با پخت‌وپز از بین می‌رود. اما ممکن است در غذا‌های پخته‌نشده مانند سالاد و ساندویچ از بین نرود.

آب آشامیدنی

ویروس کرونا در آب آشامیدنی یافت نشده است. در صورت ورود به منبع تغذیه، تصفیه خانه های محلی شما آب را فیلتر و ضد عفونی می کند، که می تواند باعث از بین رفتن میکروب شود.

پوست و مو

هنوز تحقیقی در مورد مدت زمان زنده ماندن ویروس بر روی پوست یا موهای شما انجام نشده است. ویروس های بینی که باعث سرماخوردگی می شوند، ساعت ها زنده می مانند. به همین دلیل شستن یا ضد عفونی کردن دست هایتان که احتمالاً با سطوح آلوده تماس دارند بسیار مهم است.

همان‌طور که بیشتر در مورد این ویروس می‌آموزیم، هر روز توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی در مورد رعایت بهداشت سطوح و اشیاء را نیز رعایت ‌کنیم. این موارد شامل پیشخوان‌ها، سطح روی میز، دستگیره‌های در، وسایل حمام، توالت، صفحه کلید کامپیوتر، تبلت‌ها و میز‌های پاتختی می‌شود.

مدت زمان ضد عفونی برای از بین بردن ویروس کرونا از سطوح

برای کاهش احتمال انتشار ویروس ، هر روز سطوح مشترک در خانه و محل کار خود را تمیز و ضدعفونی کنید. اینها می تواند شامل:

  • میزهای پیشخوان
  • شلف ها و قفسه ها
  • دستگیره های در
  • وسایل حمام
  • تلفن ها
  • صفحه کلید
  • کنترل از راه دور
  • توالت

اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:

از اسپری تمیز کننده خانگی و ضدعفونی کننده یا دستمال مرطوب استفاده کنید. اگر سطوح کثیف است، بهتر است ابتدا آنها را با آب و صابون تمیز کنید و سپس آنها را ضد عفونی کنید. همچنین می توانید یک محلول ازمایع سفید کننده (وایتکس) تهیه کنید که تا 24 ساعت خوب باشد.

برای تهیه محلول  5 قاشق غذاخوری (یک سوم فنجان) مایع سفید کننده خانگی در هر 4 لیتر آب مخلوط کنید. هرگز مایع سفید کننده را با آمونیاک یا پاک کننده دیگری مخلوط نکنید. حداقل 1 دقیقه پاک کننده ها یا محلول های سفید کننده را روی سطوح بگذارید بماند. بعد با دستمال تمیز خشک کنید.

سطوح را تمیز نگه دارید ، حتی اگر همه افراد در خانه شما سالم باشند. افرادی که آلوده شده اند ممکن است علائمی از خود نشان ندهند. اما با این کار می توانید ویروس را از بین ببرید.

دستان خود را پس از مراجعه به داروخانه یا سوپرمارکت یا خرید از بیرون و یا از مامور ارسال، تحویل گرفتید، حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید.

بهتر است قبل از مصرف میوه ها و سبزیجات ، آنها را با آب بشویید، تا میکروب های موجود در سطح را از بین ببرید. اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، ممکن است بخواهید محصولات منجمد یا کنسرو شده بخرید. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کسی از طریق مواد غذایی بسته بندی شده به ویروس کرونا مبتلا شده باشد. اما بهتر است که  ظروف مواد غذایی را پاک کرده و بگذارید تا در هوا خشک شوند و بعد استفاده نمایید.

کیسه های مواد غذایی قابل استفاده مجدد را بعد از هر بار استفاده بشویید یا ضد عفونی کنید. پارچه های دست دوم را اغلب با استفاده از گرمترین آبی که سازنده توصیه می کند بشویید. آنها را کاملا خشک کنید. هنگام مراقبت از فرد بیمار از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید. پس از پایان کار آنها را دور بریزید و دستان خود را بشویید.

ویروس احتمالاً در مدت زمان تحویل نامه یا سایر کالاهای حمل شده زنده نخواهد ماند. بیشترین خطر ابتلا به بیماری کرونا از طرف فرد تحویل دهنده است. تا جایی که می توانید ارتباط خود را با افراد محدود کنید. همچنین بسته ها را برای چند ساعت بیرون بگذارید یا آنها را با ضد عفونی کننده اسپری کنید. پس از باز کردن و خواندن نامه یا بسته، دستان خود را بشویید.

در صورت تمایل می توانید کف کفش های خود را ضد عفونی کرده و از پوشیدن آنها در فضای بسته خودداری کنید.

پس از حمل بسته‌های خریداری شده از فروشگاه به خانه، و یا پس از لمس سطوح آلوده، دستان خود را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون شست‌وشو دهید.

کرونا ویروس چقدر در هوا زنده میماند؟

محققان گفنه اند: ویروس کرونا در هوا، از طریق قطره های کوچکتر هوا به نام آئروسل معلق می شود. این قطره های آئروسل از 5 میکرومتر هم کوچکتر است، می توانند حدود نیم ساعت معلق بمانند. در تنظیم آزمایشی مطالعه، ویروس به مدت سه ساعت معلق ماند، اما تحت اکثر شرایط بسیار زودتر از بین می رود.

درخصوص یافته های موجود در مورد آئروسل با نظرات سازمان بهداشت جهانی مطابقت ندارد. آنها ادعا دارند ویروس از طریق هوا منتقل نمی شود.

آیا استفاده از ماسک برای جلوگیری از انتقال ضروری است؟

بر اساس علم آئروسل و یافته های اخیر در مورد ویروس آنفلوانزا، ماسک ها احتمالاً کافی نیستند ولی ضروری هستند. بر اساس علم فیزیک، آئروسل آزاد شده در ارتفاع حدود شش فوت پس از 34 دقیقه به زمین می افتد. یافته ها نباید باعث وحشت مردم شوند، زیرا ویروس به سرعت در هوا پراکنده می شود.

مقدار ویروس در هوا که در معرض آن قرار گرفته اید بسیار کم است. با این حال به نظر ترسناک می رسد، اما مگر اینکه با کسی نزدیک باشید. محققان این را با دود سیگار یا نفس مه آلود در یک روز یخبندان مقایسه کرده اند. هرچه فرد دیگری به دود یا نفس بازدم نزدیکتر باشد، زودتر بوی بیشتری از او گرفته می شود.

برای هر کسی که از چند فوت دورتر باشد ، ویروس در هوا بسیار کم است و خطری ندارد.

ویروس کرونا در نور آفتاب تا چه مدت فعال است؟

بر اساس نتایج مطالعاتی که تا به الان انجام شده است، شدت انتقال این ویروس در تابستان کمترمی گردد. با افزایش دما و نور خورشید کاهش خواهد یافت. با تابش نور خورشید و افزایش دما، نیمه عمر ویروس که بین 21 تا 24 درجه است کاهش خواهد یافت.  با تابش نور خورشید ویروس کرونا بیش از دو دقیقه نمی‌تواند فعال باشد. طبق مطالعات دانشمندان، بهترین مکان برای ماندگاری ویروس کرونا و انتقال ویروس، محیطی خشک با دمای متعادل مانند خانه است.

تحقیقات نشان داده که یک دوز ۳۴ دقیقه‌ای از تابش نور نیمروزی خورشید می‌تواند ۹۰ درصد یا میزان بیشتری از ویروس‌های کرونا را غیرفعال کند.

ویروس کرونا چه مدت در بدن افراد زنده و واگیردار است؟

این احتمال وجود دارد که بیماران طولانی مدت دست و پنجه نرم کنند زیرا برخی ویروس کرونا در بافت آنها می چسبد. محققان اکنون در حال کشف مدت زمان زنده ماندن میکروب در بدن هستند. تا به حال وضعیتی که به عنوان ماندگاری ویروس کرونا شناخته است. این ممکن است با مدت زمانی که فردی مبتلا به کرونا می تواند ترشحات ویروسی دفع کند متفاوت باشد. که گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد نتایج کاذب در آزمایش های تشخیصی شود.

دایان گریفین ، یک ویروس شناس در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ، می گوید: معمولاً وقتی افراد از عفونت های حاد ویروسی بهبود می یابند. سیستم ایمنی آنها، سلول های آسیب دیده را از بین می برد تا ویروس از بین برود.

اما وقتی ویروس ها سلول های با عمر طولانی نورون ها را آلوده می کنند، سیستم ایمنی توانایی تخریب ندارد. این بدان معنی است که “شما در واقع از شر همه ویروس خلاص نمی شوید”. درمقابل، ویروس ممکن است برای مدت طولانی در قسمت هایی از بدن پنهان شود.

این تداوم ممکن است در واقع عامل اصلی مصونیت طولانی مدت باشد. ماندگاری ویروس کرونا در بدن ممکن است بدن شما را مجبور به حفظ پاسخ ایمنی کند. شما را از مریض شدن مجدد باز دارد.

کلام آخر

مدت ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح هنوز بطور قطعی مشخص نشده است. اما عملکرد این ویروس شباهت بسیاری به انواع دیگر ویروس‌های دارد. مطالعات نشان‌می‌دهند که ویروس‌های کرونا ممکن است از چندین ساعت تا چندین روز روی سطوح زنده بمانند. مدت زمان زنده ماندن کرونا ویروس در شرایط متفاوت، متغیر خواهدبود. اگر فکر می‌کنید سطحی به ویروس آلوده است، به راحتی می‌توانید با موادضدعفونی‌کننده تمیزش کنید تا از خود و دیگران در برابر ابتلا به این بیماری محافظت کنید. دست‌هایتان را با آب و صابون بشویید یا با محلول‌های ضدعفونی‌کننده حاوی الکل تمیز کنید. به چشم‌ها، دهان و بینی خود دست نزنید.

منبع coronavirus covid-19
از طريق سلامت سنتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.