با پاکسازی ریه سلامتی را به خود بازگردانيد.

41
به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

در این مقاله سلامت سنتر، در مورد برخی از روش هایی که می توانید برای پاکسازی ریه خود استفاده کنید، توضیح می دهیم. تکنیک های پاکسازی برای افرادی که بیشتر در معرض آلودگی هستند، مفید هست. همچنین برای کسانی که بیماریهای مزمن تنفسی هستند، ضروری می باشد.

بیماری های انسدادی مزمن ریوی، آسم، فیبروزکیستیک که نیاز به پاکسازی ریه را شامل میگردد. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سالانه 4.2 میلیون نفر بخاطر بیماری ریه در سراسر جهان منجر به مرگ می شود. استعمال سیگار دلیل مرگ و میر هر 5 نفر در ایالات متحده است. با ما همراه باشید تا با روش های مختلف پاکسازی ریه آشنا شوید.

آیا پاکسازی ریه ها امکان پذیر است؟

افرادی که به طور منظم در معرض آلودگی هوا قرار می گیرند. همچنین کسانی که دارای شرایط مزمن بیماری هستند که بر سیستم تنفسی تأثیر می گذارند. مانند آسم ، بیماری انسدادی مزمن ریوی و فیبروز کیستیک. بعد از اینکه ریه ها در معرض آلودگی قرار گرفتند، ممکن است قفسه سینه فرد احساس گرفتگی یا التهاب کند. مخاط در ریه ها جمع می شود تا مانع ورود میکروب ها و عوامل بیماری زا شود. که به این احساس سنگینی کمک می کند.

افراد ممکن است بتوانند از روش های خاصی برای پاکسازی ریه ها استفاده کنند. از مخاط و مواد تحریک کننده برای تسکین احتقان قفسه سینه و سایر علائم ناراحت کننده استفاده کنند. برخی از این روش ها همچنین ممکن است مجاری تنفسی را باز کنند و ظرفیت ریه را بهبود بخشند و التهاب را کاهش دهند و همچنین می تواند به کاهش اثرات آلودگی و دود در ریه ها کمک کند.

سلامت ریه ها  برای سلامت کلی فرد حیاتی است. ریه ها اگر تماس با آلاینده ها متوقف شود، خود تمیز می شوند. به عنوان مثل هنگامی که کسی سیگار را ترک کند، ریه کاملا پاک بهبود می یابد.

بهترین داروهای پاکسازی ریه چيست؟

داروهای شیمیایی متفاوتی وجود دارد که به پاکسازی ریه کمک میکند. مثلا مانیتول، یک داروی استنشاقی، در درمان بیماری ریوی در فیبروز سیستیک. ولی بهترین داروهای پاکسازی ریه که قابل توصیه است که قبل از مصرف هر دارویی حتما با پزشک خود مشورت کنید. در مسیر درمان می توانید از درمان های خانگی برای پاکسازی ریه استفاده کنید.

تکنیک‌های پاکسازی ریه ممکن است به نفع افراد سیگاری، افرادی که مرتباً در معرض آلودگی هوا قرار دارند و افراد دچار بیماری مزمن موثر بر سیستم تنفسی (مانند آسم) مفید باشد.

روش های طبيعی پاکسازی ریه

در زیر، ما به معرفی تمرینات تنفسی و تغییر سبک زندگی می پردازیم. این روشها می تواند به از بین بردن مخاط اضافی از ریه ها و بهبود تنفس کمک کند.

بخور درمانی و استفاده از دستگاه تصفيه هوا

بخار درمانی یا استنشاق بخار شامل استنشاق بخار آب برای باز شدن مجاری تنفسی در تخلیه مخاط است. افراد مبتلا به بیماری های ریوی ممکن است علائم  بیماری خود را در هوای سرد یا خشک بیشتر بروز دهند. این آب و هوا می تواند غشای مخاطی مجاری تنفسی را خشک کرده و جریان خون را محدود کند. برعکس بخار درمانی، گرما و رطوبت را به هوا می افزاید که ممکن است باعث بهبود تنفس و نرم شدن مخاط داخل مجاری تنفسی و ریه ها شود. استنشاق بخار آب می تواند باعث تسکین فوری شده و به افراد کمک کند تا راحت تر تنفس کنند.

یک مطالعه کوچک با حضور 16 مرد مبتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن انجام شد. نشان داد که ماسک درمانی بخار باعث کاهش ضربان قلب و ضربان تنفس نسبت به ماسک درمانی دیگر می شود. با این حال، شرکت کنندگان بهبود پایدار در عملکرد تنفسی خود را گزارش نکردند. این روش درمانی ممکن است یک راه حل موقت موثر باشد.

تمرین های تنفسی

سرفه کنترل شده می تواند به ارسال مخاط از طریق مجاری تنفسی کمک کند. سرفه روشی است که بدن می تواند سموم موجود در مخاط را دفع کند. سرفه باعث شل شدن مخاط اضافی در ریه ها شده و آن را از طریق مجاری تنفسی به بالا می فرستد. پزشکان توصیه می کنند افراد مبتلا به COPD این تمرین را انجام دهند تا به پاکسازی ریه ها کمک کند.

افراد می توانند برای پاکسازی ریه ها از مخاط اضافی، مراحل زیر را دنبال کنند:

 1. با شانه های صاف، روی یک صندلی بنشینید و هر دو پا را روی زمین صاف نگه دارید.
 2. بازوها را روی شکم جمع کنید.
 3. به آرامی از طریق بینی استنشاق کنید.
 4. در حالی که به جلو متمایل هستید، بازدم را آهسته انجام دهید و بازوها را به سمت معده فشار دهید.
 5. هنگام بازدم 2 یا 3 بار سرفه کنید، دهان را کمی باز نگه دارید.
 6. به آرامی از طریق بینی استنشاق کنید
 7. استراحت کنید و در صورت لزوم تکرار کنید

تخليه مخاط و خلط از ریه

یک روش تخلیه وضعیتی است. دراز کشیدن در موقعیت های مختلف برای استفاده از جاذبه برای از تخلیه مخاط از ریه ها است. این عمل ممکن است تنفس را بهبود بخشد و به درمان یا جلوگیری از عفونت های ریوی کمک کند.

سریعترین راه برای پاکسازی ریه از مخاط

 • به پشت خود روی زمین یا تخت دراز بکشید. برای اطمینان از پایین بودن قفسه سینه از باسن، بالش ها را قرار دهید. به آرامی از طریق بینی نفس و دم انجام دهید و از طریق دهان بازدم دهید. هر بازدم باید دو برابر دم طول بکشد، که به آن تنفس 1: 2 گفته می شود. چند دقیقه ادامه دهید.
 • به یک طرف دراز بکشید ، سر را روی بازو یا بالش قرار دهید. زیر بالاتنه بالش بگذارید. الگوی تنفس 1: 2 را تمرین کنید. چند دقیقه ادامه دهید. در طرف دیگرهم تکرار کنید.
 • یک دسته بالش را روی زمین قرار دهید. با شکم روی بالش ها دراز بکشید. یادتان باشد که باسن را بالای سینه نگه دارید. برای پشتیبانی ، بازوها را زیر سر تا کنید. الگوی تنفس 1: 2 را تمرین کنید. چند دقیقه ادامه دهید.

بهترین مواد غذایی ضد التهاب برای پاکسازی ریه

التهاب مجاری تنفسی می تواند تنفس را دشوار کرده و باعث احساس سنگینی و گرفتگی قفسه سینه شود. خوردن غذاهای ضد التهاب می تواند التهاب را کاهش دهد تا این علائم تسکین یابد.

غذاهایی که به مبارزه با التهاب کمک می کنند عبارتند از:

 • سبزیجات
 • توت‌ها (گیلاس، زغال‌اخته، توت‌فرنگی یا انواع دیگر توت‌ها) یک پاک کننده قوی ریه هستن.
 • زردچوبه
 • سبزیجات با برگ سبز
 • گیلاس
 • بلوبری
 • زیتون
 • گردو
 • لوبیا
 • عدس

تمرین کوبه ای برای پاکسازی ریه از عفونت

تمرین های کوبه ای روش موثر دیگری برای از بین بردن مخاط اضافی از ریه ها است. یک متخصص تنفسی حجامت برای ضربه زدن ریتمیک به دیواره قفسه سینه استفاده می کند، تا مخاط حبس شده در ریه ها خارج شود. ترکیب ضربات قفسه سینه می تواند باعث پاک شدن مجاری تنفسی از مخاط اضافی شود.

پاکسازی ریه بعد از ترک دخانيات

آلوئه‌ورا هم خاصیت آنتی‌اکسیدان دارد، به کاهش آسیب بافت‌های ریه ناشی از دود کمک می‌کند. 

گياهان دارویی معجزه آسا برای پاکسازی ریه در طب سنتی

از خواص آویشن غافل نشوید

آویشن خلط آور خوبی است. همچنین برای رفع نشانه‌های سرماخوردگی و احتقان بینی مفید دانسته شده است. در درمان بیماری‌های:

 • ریوی
 • برونشیت
 • آسم
 • آنفلوآنزا
 • سیاه سرفه
 • گلودرد

آویشن به صورت دم کرده و حتی بوییدن آن می‌تواند برای سیستم مغزی مفید باشد. اصطلاحاً اعضای مهم بدن را از رطوبت‌ها و مواد زائد تخلیه و پاکسازی می‌کند.

انواع دمنوش های زنجبيل

زنجبیل یک منبع خوبی از خواص آنتی‌اکسیدان، ضدالتهاب و ضدسرطان هستند. ترکیبات ضدالتهاب طبیعی موجود در زنجبیل کمک به شکستن مخاط و بهبود گردش خون در بدن کمک می‌کند.

وجود دو ماده مهم در زنجبیل، با نام‌های جینجرول ( از مواد مهم مغذی در زنجبیل است که تأثیر زیادی در کاهش رشد سلول‌های سرطانی دارد) و شوگاول (کاهش‌دهنده التهاب ریه و یک ضد سرفه طبیعی) تأثیر بسیار زیادی در کنترل فشارخون در افرادی دارد که به این عارضه مبتلا هستند، دارد.

نوشيدنی سير و شير

مقداری سیر در شیر جوشیده شود و کمی عسل به آن اضافه شود. نوشیدن این دارو بعنوان بهترین داروهای پاک کننده ریه است. مصرف سیر کهنه مانع از واکنش‌های التهابی و آلرژیک دستگاه تنفسی می گردد. ترکیب سیر و شیر برای پاکسازی ریه از اخلاط مضر نیز مفید است. این دارو را چندین بار تکرار کنند. البته اگر دچار واکنش یا ناراحتی شدید مصرف آن را قطع کنند. کسانی که دارای فشار خون بالا هستند باعث کاهش فشار خون آنها می‌شوند. کسانی که دارای فشارخون پایین هستند با نظر پزشک باید انجام دهند.

سبزیجات دارای برگ سبز

سبزیجاتی از قبیل کلم بروکلی، گل‌کلم، کلم بروکسل و کلم موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه می‌شوند. 

با عسل ریه را از عفونت پاکسازی کنيد

عسل نه‌ تنها سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ است، اثرات ضدمیکروبی، ضدالتهاب و ضدسرطان هم دارد. یک قاشق عسل خام بخورید یا آن را به یک آنتی‌اکسیدان دیگر مانند چای سبز اضافه کنید و میل نمایید.

چای سبز

چای سبز بدلیل خاصیت آنتی اکسیدانی های ممکن است به کاهش التهاب در ریه ها کمک کند. این ترکیبات حتی ممکن است از بافت ریه در برابر اثرات مضر استنشاق دود محافظت کنند. مطالعه ای که اخیراً روی بیش از 1000 بزرگسال در کره انجام گرفت. نتایج بدست آمده این بود که افرادی که حداقل 2 فنجان چای سبز در روز می نوشند عملکرد ریه آنها بهتر از کسانی است که هیچ کدام را نمی نوشند.

چای سبز آنتی‌اکسیدان‌های زیادی دارد که ممکن است به کاهش التهاب در ریه‌ها کمک کنند.

روش های تقویت ریه بعد از پاکسازی و سم زدایی

آب زیادی بنوشيد

نوشیدن مقادیر زیاد و کافی آب برای حفظ سلامتی از اهمیت بالایی دارد. تامین آب بدن نقش مهمی در حفظ سلامت ریه‌ها دارد. نوشیدن آب به رقیق شدن ترشحات مخاطی ریه کمک می‌کند، که این امر به تسهیل تنفس منجر می‌شود.

ورزش را فراموش نکنيد

ورزش منظم می تواند سلامت جسمی و روانی افراد را بهبود بخشد. خطر بسیاری از بیماری ها از جمله سکته مغزی و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. ورزش عضلات را مجبور به کار بیشتر می کند، که باعث افزایش تنفس بدن می شود.

در نتیجه اکسیژن بیشتری به عضلات وارد می شود. همچنین گردش خون را بهبود می بخشد و بدن را در از بین بردن دی اکسید کربن اضافی بدن ، کارآمدتر می کند. بدن با توجه به ورزش منظم شروع به تغییرمی کند. عضلات یاد می گیرند که از اکسیژن به طور موثرتری استفاده کنند و دی اکسید کربن کمتری تولید می کنند.  ممکن است ورزش برای افرادی که دچار بیماری مزمن ریه هستند دشوارتر باشد. اما باز هم این افراد همچنین می توانند از ورزش منظم و مناسب بهره مند شوند.

افرادی که مبتلا به COPD ، فیبروز کیستیک یا آسم هستند باید قبل از شروع یک رژیم جدید ورزشی با یک متخصص مشورت کنند.

شنا کنید

شنا به دلیل انجام تمرینات تنفسی و هماهنگی تنفس در حرکات بر سلامت ریه‌ها بسیار مؤثر بوده است. ورزش شنا موجب تقویت ریه ها می‌شود. شنا موجب افزایش ظرفیت ریه شده و مشکلات تنفسی را کاهش می‌دهد. منظور از ظرفیت ریه، میزان حجم هوایی است که ریه‌ها می‌توانند در خود ذخیره نمایند.

استعمال دخانیات را ترک کنید

استعمال دخانیات اعم از کشیدن سیگار، قلیان و محصولات مشابه برای سلامت ریه‌ها و سلامت کلی بدن مضر است. دلایل علمی بسیاری وجود دارد که براساس آن‌ها تمامی پزشکان و متخصصانِ سازمان بهداشت و درمان تأکید داشته‌اند که ترک استعمال دخانیات، موثرترین روش برای حفظ سلامت و تقویت سیستم تنفسی است.

سوالات متداول

چگونه می توانم ریه هایم را بعد از استعمال سيگار تميز کنم؟

لازم است از روش های طبیعی در کنار سبک زندگی سالم استفاده کنید. توصیه می کنیم از مصرف دخانیات خودداری کرده و بیشتر به طبیعت و استنشاق هوای سالم پناه ببرید. افراد سیگاری و همچنین افرادی که در معرض دود سیگار قرار دارند میتوانند با مصرف سیر ریه هایشان را سم زدایی نمایند.
چون این ماده غذایی کمک زیادی به دفع سموم ناشی از دخانیات می کند. مصرف منظم سیر می تواند باعث بهبود وضعیت بیمارانی باشد که از بیماری های تنفسی رنج می برند.  مانند برونشیت، آسم، ذات الریه، احتقان ریوی، سل و سرماخوردگی رنج می برند.

آیا ریه ها بعد از 40 سال سيگار کشيدن می توانند بهبود پيدا کنند؟

بدن در ترمیم سلول ها و بافت های آسیب دیده ریه به وسیله ی دود سیگار بسیار خوب عمل می کند. اما همه آسیب ها برگشت پذیر نیستند. آسیب وارد شده به ریه به طور مستقیم به تعداد بسته هایی که فرد سیگاری در یک روز می کشیده است. هم این که چند سال سیگار کشیده است دارد. اگر مصرف زیاد بوده است احتمال زیادی در برگشت ناپذیر بودن آسیب به ریه ها وجود دارد.
با توجه به اینکه ریه ها راه برای محافظت و ترمیم خود در برار آسیب را دارند. اما این محافظت و ترمیم با قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در برابر مواد شیمیایی مضر سیگار کاهش میابد. بافت ریه ممکن است که دچار التهاب و زخم در اثر دود سیگار شود. سیگار کشیدن طولانی مدت می تواند منجر به نوعی بیماری مزمن انسدادی ریه (  COPD) شود. در این صورت دیواره های راه هوایی شکل و خاصیت الاستیکی خود را از دست می دهند. این باعث می شود که ریه در فشار دادن تمام هوا به جلو دچار مشکل شود. این تغییرات ریه دائمی و غیر قابل برگشت است.

کلام پایانی

برای سلامت ریه، بهتر است شما با پیشگیری شروع کنید و گزینه های سالم را انتخاب کنید. به عنوان مثال ترک سیگار، ورزش منظم متناسب با سطح آمادگی جسمانی و رژیم غذایی مغذی به ریه ها کمک می کند. همچنین باید در مورد اقدامات دیگری که می توانید برای بهبود سلامت ریه خود انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید.

منبع medicalnewstoday webmd healthline
از طريق سلامت سنتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.