دمای از بین رفتن کرونا ویروس (طبق نظر سازمان بهداشت جهان و پزشکان)

118
به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

کرونا نوعی ویروس است که مسبب بیماری خطرناکی در سراسر جهان شده است. نوع جدیدی از کرونا ویروس که به تازگی شناخته شده و کل دنیا را فراگرفته ، کووید 19 است. کووید 19 بیماری هست که توسط کرونا ویروس، در دسامبر 2019 در چین ایجاد شده است.

در این مقاله به بررسی برخی ابهاماتی می پردازیم که این روزها بیشتر از آن صحبت می شود. مثلا آیا با شروع تابستان و روزهای گرم ویروس کرونا به طور کلی نابود می‌شود؟ آیا برای شستشو باید از آب گرم استفاده کرد؟ آیا گرمای آفتاب یا ماکروویو مناسب است؟ ما در این مقاله سلامت سنتر درباره دمای مناسب برای از بین رفتن این ویروس خطرناک یعنی ویروس کرونا بیشتر برای شما خواهیم گفت. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

این بیماری علائمی نظیر سرفه، تب یا لرز، تنگی نفس یا دشواری در تنفس، دردهای عضلانی یا بدن درد درد، گلو درد، از دست دادن حس بویایی یا چشایی، اسهال، سردرد، خستگی، تهوع یا استفراغ و آبریزش بینی دارد. 

آیا می‌توان ویروس کرونا را با گرما از بین برد؟

باکتری‌هایی که باعث ایجاد بیماری‌های مرتبط با غذا می‌شوند با قرار گرفتن در معرض دمای بالا می‌توانند از بین بروند. این موضوع در مورد برخی میکروارگانیسم‌های دیگر نیز صدق می‌کند. اما برخلاف آن چیزی که ممکن است تا به حال شنیده باشید، نه با حمام آب داغ نه با خشک کردن دست‌هایتان با سشوار می‌توانید ویروس کرونا را بکشید. زیرا که ویروس کرونا نوعی ویروس است و نه باکتری.

این ویروس ممکن است در دمای بالا فعالیتی نداشته باشد ولی از بین نمی‌رود. و در صورت جهش‌های ژنتیکی می‌تواند به فعالیت خودش در همان دماها ادامه دهد.

ویروس کرونا در چه گرمایی هنوز پایدار است؟

طی آزمایش و تحقیقی که توسط گروهی از دانشمندان انجام گرفت، آن‌ها ویروس کرونا را در شرایط دمایی مختلف قرار دادند. اولین آزمایش بدین صورت بود که ویروس کرونا را به مدت 30 دقیقه در دمای 56 درجه سلسیوس قرار دادند، آزمایش دوم به مدت 60 دقیقه و در دمای 60 درجه سلسیوس انجام گرفت و آزمایش سوم برای 15 دقیقه در دمای 92 درجه سلسیوس انجام شد.

درحالی که دمای بالا به صورت قابل توجهی اثر ویروس کرونا را کاهش می‌دهد، اما همچنان قابلیت تکثیرشدن را دارد. تنها در مدت زمان 15 دقیقه برای 92 درجه سلسیوس، ویروس کرونا کاملا از بین رفت.

چند سوال رایج درباره از بین بردن کرونا ویروس

در این بخش می‌خواهیم به یکسری از سوال‌های مهم که راجع به از بین بردن کرونا ویروس پرسیده می شود، جواب دهیم.

ارتباط آفتاب و از بین بردن ویروس کرونا

دانشمندان آمریکایی بیان کرده‌اند که ویروس کرونا زمانی که در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، سریع‌تر از بین می‌رود. یکسری از دانشمندان بیان کرده‌اند که اشعه ماورا بنفش تاثیر زیادی بر روی ویروس کرونا دارد و شیوع آن در تابستان کمتر است. با این حال تا اکنون منبع موثقی برای تایید قطعی این موضوع در مقالات و اخبار رسمی داخلی و خارجی یافت نشده و همچنان این سوال برای همه افراد بدون جواب واضح و مشخصی باقی مانده است.

با این وجود؛ همانطور که در بالا اشاره شد؛ ویروس کرونا تنها در دمای 92 درجه سلسیوس قدر به تکثیر نخواهد بود.

به گفته بسیاری ازدانشمندان اشعه ماوراءبنفش تاثیر بسزایی در از بین بردن ویروس کرونا دارد. ولی این گفته توسط بسیاری از موسسات علمی رد شده است.

ماکروویو و سالم‌سازی مواد غذایی

مایکروویوهایی که درون آشپزخانه دارید، غذا را به واسطه تابش الکترومغناطیسی گرم می‌کنند. و سوالی که اینجا مطرح میشود این است که آیا ماکروویو توانایی از بین بردن ویروس کرونا را دارد یا خیر؟ طبق گفته FDA، هیچ شواهدی مبنی بر انتقال کووید 19 به غذا، بسته‌بندی غذا و محتوای غذا وجود ندارد. ولی به دلیل اینکه دمای ماکروویو بیش از 90 درجه سلسیوس است و غذا حداقل 15 دقیقه در آن می‌ماند؛ باعث سالم سازی غذا و پاکسازی آن از ویروس کرونا می‌شود.

درست مثل ویروس‌های دیگر، احتمال دارد که ویروسی که باعث ایجاد کووید 19 می‌شود، بر روی سطوح یا اجسام دیگر زنده بماند. به همین دلیل، لازم است 4 مرحله کلیدی ایمنی غذا یعنی تمیز کردن، جدا کردن، پختن و سرد کردن پیروی شود. اگر بخواهیم به صورت خلاصه تعریف کنیم، ماکروویو می‌تواند ویروس کرونا را بکشد، اما این موضوع به دو عامل قدرت و زمان طبخ بستگی دارد.یعنی هر چه میزان قدرت مورد استفاده و مدت زمان طبخ بیشتر باشد احتمال از بین بردن ویروس بیشتر است.

ضرورت شست‌وشو و ضدعفونی با آب داغ

میکروب‌ها می‌توانند از فردی به فرد دیگر یا به واسطه دست زدن به سطوح کثیف منتقل شوند. برای جلوگیری از پخش شدن میکروب‌ها، سعی کنید محیط‌هایی را که احتمال میکروب‌ در آن بیشتر است، مثل آشپزخانه و توالت را تمیز کنید.

کار تمیز کردن را می‌توانید با استفاده از صابون یا آب داغ انجام دهید یا برای از بین بردن آن‌ها اجسام را ضدعفونی کنید. بعد از تمیز کردن و ضدعفونی کردن سطوح، حتما آن را خشک کنید، زیر مکان مرطوب میکروب‌ها را زنده نگه می‌دارد.

شست و شوی دستها با آب و صابون روشی ساده و بی درد سر برای دفع ویروس کرونا است.

غذای گرم حاوی ویروس کرونا نیست؛ باوری درست یا غلط

پختن غذا در دمای مناسب – 165 درجه فارنهایت – تمامی ویروس‌هایی که ممکن است درون غذا وجود داشته باشد را از بین می‌برد. غذا کم خطر در نظر گرفته می‌شود، به این دلیل که ویروس کرونا یک ویروس تنفسی است و در واقع ویروس از طریق سرفه یا عطسه فرد بیمار، از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌شود.

برخلاف باکتری، ویروس نمی‌تواند درون غذا رشد کند. و باید درون بدن یک موجود زنده حال چه انسان یا حیوان زندگی کنند. اصطلاحا ویروس به یک میزبان احتیاج دارد. بنابراین؛ برای تضمین امنیت غذا، می‌توانید آن را گرم کنید.

شروع روزهای گرم و پایان کرونا در ایران، شایعه یا واقعیت

زمانی که از ویروس صحبت می کنیم باید بدانیم ویروس امکان رشد و جهش دارد. یعنی ممکن است ویروس سری اول در تابستان یا همان فصل گرم از بین برود ولی نمیدانیم آیا ویروس تا آن زمان جهشی دارد یا نه.

جهش ویروس‌ها به دو صورت است. یا به نفع خودشان یا به ضرر خودشان. به بیان واضح‌تر؛ ویروس یا چهش پیدا می‌کند و باید اصول بهداشتی را بیشتر از قبل رعایت کنیم و یا ویروس خودش را از بین می‌برد. نمونه واضح آن؛ ویروس سارس است. ویروس سارس پس از 1سال و نیم واکسن آن تهیه شد. ولی ویروس پس از 9 ماه از بین رفت. بهتر است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی امیدوار باشیم که ویروس زودتر از واکسن خودش را نابود کند.

بهترین و موثرترین راه حل برای پیشگیری از کووید 19 استفاده از ماسک و یا پوشاندن دهان، بینی و حتی چشم است.

ویروس کرونا چه مدت زنده می‌ماند

ویروس کرونا معمولا بر روی سطوحی که دارای سوراخ یا شیار یا زاویه و شکاف است، زندگی نمی‌کند و بیشتر بر روی سطوحی هموار مثل دستگیره در زندگی می‌کند. تحقیقات اولیه نشان داده است که زنده ماندن ویروس به نوع سطح بستگی دارد.

به طور کلی مدت زمانی که ویروس زنده می‌ماند بین چند ساعت تا چند روز است. در قسمت پایین مدت زمان زنده ماندن ویروس بر روی سطوح مختلف گفته شده است که این مدت زمان با توجه به تلاش‌های بهداشتی، نور خورشید و دما می‌تواند متغیر باشد.

مدت زنده ماندن ویروس بر روی شیشه 5 روز است.

بر روی چوب 4 روز.

بر روی پلاستیک و فولاد ضد زنگ 3 روز

مقوا 24 ساعت.

سطوح مسی: 4 ساعت.

شستشو تمام خریدها و پاک کردن سطوح آشپزخانه با مایع ظرفشویی و با الکل بهترین راه حل در جهت پیشگیری از ورود ویروس کرونا به منزل است.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد ویروس کرونا صحبت شده است، گفتیم که گرما باعث از بین رفتن ویروس کرونا نمی‌شود. ویروس کرونا تنها در دمای 95 درجه سلسیوس یا بالاتر از بین می‌رود. مدت زنده ماندن این ویروس بر روی اجسام مختلف فرق می‌کند. گرما و شروع فصل تابستان هیچ تاثیری بر روی ویروس کرونا ندارد.

منبع www.hopkinsmedicine.org www.nhs.uk english.alarabiya.net
از طريق www.webmd.com health.clevelandclinic.org www.mdanderson.org

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.