با موثرترین فواید روغن زیتون برای مو بیشتر آشنا شوید

به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

فواید روغن‌ زیتون برای مو و سلامتی انسان مدت‌های زیادی است که ثابت‌ شده است. امروزه هم از روغن‌ زیتون برای تولید محصولات بهداشتی و مراقبتی پوست و مو استفاده می‌شود. اطلاعات مردم در مورد فواید سلامتی روغن‌ زیتون برای اعضای بدن هرروز بیشتر می‌شود و از طرفی روغن‌ زیتون به‌عنوان یک ماده طبیعی بین همه محبوب شده است. علاوه بر سلامتی اعضای بدن روغن‌ زیتون فواید زیادی برای پوست و مو دارد. یکی از اصلی‌ترین فواید روغن‌ زیتون برای مو کمک به تقویت موها می‌گردد.

علاوه بر تقویت موها اگر پوست سر و موهای شما خشک باشد به کمک ماساژ روغن‌ زیتون می‌توانید نرمی و لطافت را به موهای خود فراهم کنید. در ادامه این مطلب سلامت سنتر با فواید روغن‌ زیتون برای مو بیشتر آشنا خواهید شد.

روغن زیتون باعث تقویت ریشه مو و درخشندگی موهای سر میشود.

فواید روغن‌ زیتون و تأثیر عالی بر مو

روغن زیتون فواید بسیاری برای افزایش سطح سلامت عمومی بدن دارد. علاوه بر اهمیت روغن زیتون برای بدن می‌توان به فواید روغن ‌زیتون برای مو نیز اشاره کرد که شامل موارد زیر است:

 • باعث ضخیم شدن و رشد مو می‌گردد: روغن‌ زیتون سرشار از مواد مغذی است و باعث می‌شود که مواد غذایی و آنتی‌اکسیدان‌های موردنیاز پوست سر را فراهم می‌آورد و کمک به رشد و تحریک پیاز مو می‌کند. برای این کار روغن‌ زیتون را گرم‌ کنید و کمی که خنک شد به پوست سرخود ماساژ دهید. روغن‌ زیتون باعث باز شدن منافذ پوست سر و تغذیه فولیکول‌ها می‌گردد. ماساژ پوست سر باعث می‌شود که گردش خون بالا رود و روغن‌ زیتون جذب شود و باعث تقویت رشد مو و درخشان شدن آن می‌شود.
 • به‌ عنوان یک حالت‌دهنده طبیعی مو مؤثر است: به این صورت که روغن‌ زیتون باعث رطوبت‌رسانی و آب‌رسانی مو می‌گردد. اگر موهای شما خشک است حتماً توصیه می‌کنم که از روغن‌ زیتون استفاده کنید. برای حالت دادن مو یک قاشق غذاخوری روغن‌ زیتون را به موهای خود ماساژ دهید و بعد با یک شوینده ملایم و آب ولرم بشویید.
 • خشکی و شکنندگی مو را برطرف می‌کند: روغن‌ زیتون به دلیل چرب و روان بودن به‌طور شگفت‌انگیزی خشکی مو را برطرف می‌کند. این روغن تمام اسیدهای چرب ضروری برای پوست سر و مو را فراهم می‌کند و از طرفی باعث آب‌رسانی و مرطوب کردن سلول‌های خشک پوست سر می‌گردد.
 • حالت وز مو را ترمیم می‌کند: دلیل اصلی وز شدن موی سر خشکی و نبودن رطوبت کافی است. خشکی مو منجر به باز شدن لایه محافظ مو یعنی کوتیکول برای جذب رطوبت می‌شود که باعث پف شدن و وز شدن مو می‌شود. به همین خاطر است که مو خشک و نامرتب جلوه می‌کند. استفاده از روغن‌ زیتون باعث رطوبت‌رسانی به مو و ایجاد نرمی و لطافت می‌شود. یک قاشق چای‌خوری روغن‌ زیتون را به پوست سر و ریشه موها ماساژ دهید و بعد از ۳۰ دقیقه آن را با آب ولرم و شوینده ملایم بشویید و از موهای براق و مرتب خود لذت ببرید.
 • تأثیر روغن‌ زیتون برای رفع شپش مو: از گذشته‌ها برای رفع شپش مو از روغن‌ زیتون استفاده می‌کردند. به این صورت که تمام پوست سر را با روغن‌ زیتون کاملاً چرب کنید و با استفاده از یک کلاه پلاستیکی یا پارچه‌ای بپوشانید و اجازه می‌دهید که یک‌ شب روی سر بماند و روز بعد آن را با آب ولرم بشویید. این کار باعث نرسیدن اکسیژن و از بین‌ رفتن شپش یا تخم آن می‌گردد. بعد از شستن موها را با یک شانه چوبی یا پلاستیکی با دندانه‌های ریز شانه نمایید که هر چه تخم شپش و شپش اگر است خارج گردد.
روغن زیتون با تامین ویتامین های مورد نیاز پیاز مو باعث تقویت ریشه مو میشود.

روغن‌ زیتون برترین تقویت‌ کننده موی سر

روغن‌ زیتون سرشار از مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان است که برای حفظ سلامتی موی سر شما مؤثر است. ترکیبات مفید و مغذی روغن‌ زیتون باعث‌ ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده مو و با تغذیه مو منجر به تقویت و افزایش کیفیت مو می‌گردد. فواید روغن‌ زیتون برای مو باعث شده است که بهترین گزینه برای تقویت موها و رفع خشکی هم به شکل خوراکی و هم به‌ صورت ماسک باشد. برای استفاده از ماسک روغن‌ زیتون بهتر است که آن‌ همراه دارچین و عسل به موها ماساژ دهید و بعد از نیم ساعت با آب ولرم بشویید.

روغن‌ زیتون برای پرپشت شدن مو

یکی دیگر از فواید روغن‌ زیتون برای مو کمک به پرپشت شدن مو می‌کند. روغن‌ زیتون سرشار از چربی‌های غیراشباع و مفید برای مو به همراه ویتامین‌ها است. این مواد مغذی و ترکیبات روغن‌ زیتون موجب پرپشت شدن و تقویت ریشه مو می‌شود. از طرفی هم ویتامین‌های روغن‌ زیتون باعث‌ ترمیم موهای آسیب‌دیده می‌گردد و کمک به حفظ سلامت مو می‌کند.

نحوه استفاده از روغن‌ زیتون برای مو

برای بهره بردن از فواید روغن‌ زیتون برای مو باید در انتخاب روغن خوب دقت داشته باشید و نکات ذیل را بررسی نمایید:

 • تاریخ انقضا روغن را حتماً مد نظر بگیرید.
 • روغن‌ زیتون خالص و بدون افزودنی را انتخاب کنید.
 • شما به یک روغن‌ زیتون خالص و غنی نشده نیاز دارید پس در زمان انتخاب از محصولات غنی‌ شده بپرهیزید.
 • بهتر است که از روغن‌ زیتون فشرده‌ شده با آب سرد استفاده کنید؛ زیرا در فشار سرد مواد مغذی در زمان استخراج از بین نمی‌روند و درصد بالایی باقی می‌مانند.

برای استفاده روغن‌ زیتون بهتر است که با حرارت بخار گرم شود و از کف سر تا نوک موها را با روغن ماساژ دهید. بعد از آن با یک کلاه پلاستیکی سر خود را بپوشانید و حدود نیم ساعت صبر کنید که تمام مواد مغذی جذب مو و پوست سر شوند. افرادی که موهای چرب دارند بهتر است برای کنترل چربی سر از مقداری آب‌لیمو به همراه روغن‌ زیتون استفاده کنند.

برای استفاده از روغن زیتون برای موها میتوانید آن را روی موها بچکانید و به آرامی و با لطافت ماساژ دهید.

روغن‌ زیتون مناسب کدام نوع مو است؟

همان‌طور که می‌دانید روغن‌ زیتون سرشار از اسیدهای چرب و آنتی‌اکسیدان است و به دلیل این ترکیب در زمان‌ها و دوره‌های مختلف از این روغن برای بهبود سلامت مو استفاده‌شده است.

 • اگر مو و پوست سر شما خشک است، فواید روغن‌ زیتون برای مو منجر به نرمی و لطافت مو می‌گردد. برای ترمیم موهای خشک و آسیب‌دیده بهتر از روغن‌ زیتون گرم استفاده کنید.
 • کسانی هم که مو و پوست سر چرب دارند می‌توانند از روغن‌ زیتون برای تقویت مو استفاده کنند. برای اینکه چربی مو را به تعادل برسانند از ترکیب آب‌لیمو به همراه روغن‌ زیتون استفاده کنند.

چگونه روغن‌ زیتون را روی موها استفاده کنیم

روش‌های استفاده از روغن‌ زیتون متفاوت است و با هر ماده‌ای ترکیب شود یک روش استفاده محسوب می‌شود. در واقع بهترین روش برای بهره بردن از فواید روغن‌ زیتون برای مو این است که روغن‌ زیتون را به‌تنهایی به ساقه مو و پوست سر ماساژ دهید. در این صورت روغن‌ زیتون به تمام قسمت‌های مو ماساژ داده می‌شود و تأثیر آن‌هم بیشتر است.

چه مدت روغن‌ زیتون را در موهای خود بگذارید

برای استفاده از روغن‌ زیتون بهتر است که آن را کمی گرم‌ کنیم و بعد از ماساژ حدود یک ساعت روی سر خود قرار دهید. در این مدت هم بهتر است از کلاه حوله‌ای یا پلاستیکی استفاده کنید، این کار باعث می‌شود که رطوبت مو را حفظ کند. توجه داشته باشید که در زمان شستشو از یک شامپو ملایم استفاده کنید و با آب ولرم بشویید. بعد از شستشو با سشوار خشک نکنید و اجازه دهید که خودش خشک شود.

خواص روغن‌ زیتون برای ریزش مو

فواید روغن‌ زیتون برای رفع ریزش مو هم مؤثر است. می‌توان گفت که روغن‌ زیتون یک روش خانگی درمان ریزش مو به شمار می‌آید. زمانی که هورمون‌ها در بدن دچار تغییر می‌شوند، منجر به نازک شدن تار مو می‌گردد به‌ طوری‌ که شکننده می‌شود و به‌ راحتی از ریشه جدا می‌گردد. روغن‌ زیتون ترکیباتی دارد که باعث به تعادل رساندن هورمون‌های مو می‌شود و ضخامت مو را جهت طولانی‌تر کردن عمر مو حفظ و بازیابی می‌کند.

ماساز روغن زیتون روی ساقه و ریشه مو به ترمیم و بازسازی ساقه و تقویت ریشه ها کمک میکند.

مطمئن‌ترین راه درمان شوره سر با روغن‌ زیتون

اگر مو و پوست سر شما خشک است و شوره دارد بهترین توصیه جهت آب‌رسانی و رفع شوره سر استفاده از روغن‌ زیتون است. در این صورت کل سرخود را با روغن‌ زیتون چرب و ماساژ دهید و با کلاه بپوشانید. یک‌شب روی سر شما بماند و بعد بشویید.

انواع روغن‌ جایگزین برای مو

قبل انتخاب روغن برای موی سر اول در مورد جنس موهای خود بررسی کنید. اگر موهای شما چرب نیست برای تقویت و سلامت مو از روغن استفاده کنید. بهترین گزینه برای تقویت رشد مو روغن‌های گیاهی طبیعی است. روغن‌های طبیعی سرشار از ویتامین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها، اسیدهای چرب ضروری و املاح است. در ادامه با تأثیر چند روغن مفید برای مو و پوست سر بیشتر آشنا شوید.

تأثیر روغن نارگیل بر مو

روغن نارگیل را از قسمت داخلی نارگیل تهیه می‌کنند. یک روغن طبیعی است که در دمای معمولی مایع و در دمای پایین به شکل جامد است. روغن نارگیل یکی از بهترین روغن‌ها در زمینهٔ رطوبت‌رسانی به پوست و مو است. این روغن پروتئین‌های مورد نیاز مو را تأمین می‌کند و باعث ضخیم شدن و رطوبت‌رسانی و آب‌رسانی به موها می‌گردد. روغن نارگیل برای موهای آسیب‌دیده که دچار موخوره و شکنندگی شده‌اند بسیار مفید است.

خواص روغن رزماری برای مو

روغن رزماری باعث تقویت ریشه و پیاز مو می‌گردد و باعث درخشان شدن موها می‌شود. یکی از خواص مهم روغن رزماری باعث رفع میکروب‌های پوست سر می‌شود. این روغن سرشار از مواد مغذی برای مو و پوست سر است و به‌ طور قابل‌ توجهی باعث نرمی و صافی مو می‌گردد. اگر پوست سر شما خشک‌ شده و شوره هم دارد استفاده از روغن رزماری بهترین انتخاب است.

تأثیر بی‌نظیر روغن بادام تلخ و شیرین بر مو

روغن بادام تلخ به‌ راحتی در دسترس است و حاوی پروتئین‌های موردنیاز پوست و مو است که برای چرب کردن مو استفاده می‌شود.
روغن بادام شیرین باعث استحکام موهای شما می‌شود. روغن بادام شیرین حاوی بیوتین است که در سلامت مو تأثیر به سزایی دارد. این روغن از موها در برابر اشعه مضر نور خورشید محافظت می‌کند. روغن بادام شیرین خاصیت آنتی‌باکتریال دارد و از شوره سر جلوگیری می‌کند. این روغن به دلیل اینکه بافت سبکی دارد به‌راحتی جذب پوست می‌شود، باعث نرمی و آب‌رسانی و رطوبت رسانی به موها می‌گردد. یکی دیگر از خواص روغن بادام شیرین با ترمیم موهای آسیب‌دیده منجر رفع وز و شکنندگی مو است

فواید روغن کنجد برای مو

روغن کنجد سرشار از اسیدهای چرب ضروری مثل امگا ۳ و امگا ۶ به همراه ویتامین E است. از این روغن علاوه بر مصرف خوراکی برای تهیه کرم‌های مرطوب‌کننده و نرم‌کننده و ترمیم‌کننده مو کاربرد فراوانی دارد.

مضرات روغن‌ زیتون برای مو چیست؟

پوست سر انسان به‌ صورت طبیعی به‌منظور جلوگیری از پوسته‌شدن و خشکی پوست سر و شوره سر چربی تولید می‌کند. به همین دلیل ممکن است که این چربی طبیعی پوست سر به همراه چربی روغن‌زیتون که از خارج بدن تأمین می‌شود، سبب بروز واکنش‌های غیرطبیعی روی پوست سر شود. در اولین قدم ممکن است خارش و قرمزی پوست سر را به همراه داشته باشد.

آیا روغن‌ زیتون می‌تواند به موها آسیب برساند؟

روغن‌زیتون برای مو عوارضی ندارد. ولی برای پوست سر ممکن است واکنش‌هایی را به همراه داشته باشد. شامل:

 • بروز واکنش پوست سر به خاطر چربی‌های غیرطبیعی
 • بروز راش و خارش و قرمزی پوست سر به دلیل ترکیب چربی طبیعی پوست با چربی مصنوعی

دیگر خواص روغن‌ زیتون بر پوست، مژه و ابرو

برای بهبود سلامت پوست دور چشم و تقویت مژه و ابرو می‌توانید از روغن‌ زیتون استفاده کنید. به این شکل که پوست صورت و دور چشم خود را با روغن‌ زیتون ماساژ دهید و منتظر بمانید که جذب شود. بعد از نیم ساعت با آب ولرم بشویید. این روش برای تقویت مژه و ابرو هم مؤثر است. علاوه بر این برای تأثیر بیشتر و تحریک موهای ابرو را با روغن‌ زیتون به همراه سیر رنده شده ماساژ دهید.

سؤالات متداول

آیا استفاده از روغن‌ زیتون برای رفع موخوره مفید است؟

عامل اصلی ایجاد موخوره خشکی هوا و عوامل دیگری هم داریم که در بخش مراقبت‌های پوست و مو بیشتر به آن پرداخته‌ایم که برای درمان موخوره یکی از روش‌های خانگی و مؤثر استفاده از روغن‌زیتون است. به این صورت که نوک موهای خود را با روغن‌زیتون ماساژ دهید. این روش باعث حفظ رطوبت و آب‌رسانی به مو می‌گردد. این روش به‌مرورزمان موخوره را رفع و درمان می‌کند.


این نوشته به قلم فاطمه سعادت نگارش و توسط پزشکان متخصص حوزه سلامت وبسایت سلامت سنتر بررسی و تایید شده است.

درباره تیم متخصصین سلامت سنتر بیشتر بدانید

درباره ما
Comments (0)
Add Comment